Zde je důvod, proč je Jupiter pravděpodobně jednou z nejpodivnějších planet ve sluneční soustavě

Jupiter je pátou planetou, která obíhá kolem Slunce a nachází se mezi Marsem a Saturnem v průměrné vzdálenosti asi 778 milionů kilometrů (484 milionů mil).

Je to největší ze čtyř " plynových obrů " Sluneční soustavy - masivní planety tvořené převážně lehkými prvky převážně v plynné formě.

Ve skutečnosti je zhruba 90 procent atomů Jupiteru tvořeno vodíkem a zbývajících 10 procent tvoří helium a nepatrný zlomek stopových prvků, které přispívají k molekulám, jako je voda a čpavek.

Jupiter je více než dvakrát hmotnější než všechny ostatní planety sluneční soustavy dohromady

Jupiter byl první planetou v naší sluneční soustavě a je také nejhmotnější. Ve skutečnosti je to ve skutečnosti 2,5násobek hmotnosti ostatních planet v naší sluneční soustavě dohromady.

Veškerá tato hmota je stlačena do koule o průměru necelých 140 000 kilometrů (asi 87 000 mil), což jí dává obrovskou gravitační sílu, která pravděpodobně formovala oběžnou dráhu Země a ostatních planet v našem sousedství.

Obrovské planetě trvá asi 12 pozemských let, než dokončí svou oběžnou dráhu, přesto její atmosféra rotuje neuvěřitelnou rychlostí a dokončí v průměru (v závislosti na jejich zeměpisné šířce) "den" za méně než 10 hodin.

Plynový obr nemá povrch

Neexistuje žádný ostrý rozdíl mezi plyny tvořícími atmosféru Jupiteru a jeho hustým jádrem s kapalným vodíkem.

Pro usnadnění mohou astronomové použít bod, ve kterém tlak překročí jeden bar nebo jednu atmosféru tlaku na hladině moře na Zemi, jako způsob, jak označit , kde končí atmosféra a začíná jádro.

Pod touto čarou se hmota pomalu stlačuje do podivných stavů.

Nad ní se v oteplovacích zónách zvedají vrstvy červených a bílých mraků obsahujících čpavek, hydrosulfid amonný a vodu a klesají v chladivých pásech, převalují se jedna přes druhou, jak je vítr tlačí a strká je kolem v prudkých bouřích.

Jeho slavná Velká rudá skvrna se zmenšuje

Jedna taková bouře, nazývaná Velká rudá skvrna , víří téměř dvě století, ne-li více.

Přestože byl kdysi dostatečně velký na to, aby pohltil tři Země s rezervou , jeho obvod se v posledních letech zmenšil, což přimělo astronomy k tomu, aby se zajímali, zda není stále slabší. Novější odhady činí jakýkoli bezprostřední konec velkého hurikánu nepravděpodobným.

Je zajímavé, že údaje z Hubbleova teleskopu nedávno ukázaly, že se zdá, že větry kolem Velké rudé skvrny se zrychlují .

Jupiter více energie vyzařuje, než přijímá

Ve vzdálenosti pětinásobku vzdálenosti od Slunce než Země přijímá jen několik procent slunečního světla.

Velká část jeho energie místo toho pochází z hloubi nitra, protože gravitace stahuje jeho plyny do hustého kapalného stavu v jádře až do výšky sta milionů atmosfér, což vytváří teploty desítek tisíc stupňů Celsia.

To znamená, že Jupiter vyzařuje asi 1,6násobek energie, kterou dostává od Slunce, a při stoupání zdola vrhá svou hustou atmosféru do systémů intenzivního počasí.

Plynný obr je někdy nazýván 'neúspěšnou hvězdou'

V samotném jádru této horké, husté koule se předpokládá, že se vodík přemění na kovový stav, na jehož pochopení se fyzici stále snaží.

I když je Jupiter větší než některé hvězdy , někdy se o něm mluví jako o "neúspěšné hvězdě", protože nemá ani zdaleka dostatečnou hmotnost, aby se vodík roztavil na helium. Planeta ve skutečnosti není skutečná neúspěšná hvězda - tento titul patří hnědým trpaslíkům, kteří vyplňují mezeru mezi plynnými obry a skutečnými hvězdami.

Magnetické pole Jupiteru je 20 000krát intenzivnější než magnetické pole Země

Proudy v tomto stavu proudění nabitého vodíku uvnitř Jupiteru by mohly být tím, co je zodpovědné za intenzivní magnetické pole planety, které je až 20 000krát intenzivnější než pozemské a táhne se na vzdálenost větší, než je průměr Slunce .

Tyto silné magnetické kanály urychlují elektrony na extrémní energie a vytvářejí jedny z nejskvělejších zobrazení polárních září ve Sluneční soustavě.

Na pólech planety zuří polární záře nepřetržitě

Zatímco polární záře jsou stálá zařízení kolem pólů plynného obra, ve skutečnosti je pouhým okem nevidíme, protože září v neviditelných vlnových délkách.

Nedávná data ze sondy Jupiter Juno a rentgenové vesmírné observatoře XMM-Newton ukázala, že polární záře jsou způsobeny vibracemi podél magnetických siločar planety, které generují plazmové vlny - podobný proces jako ten, který produkuje polární záře zde na Zemi.

Jupiter má 53 měsíců

Na rozdíl od Země Jupiterova široká oběžná dráha a silná gravitační síla zachytily během věků desítky hornin různých velikostí.

Oficiálně kolem Jupiteru obíhá 53 objektů , které mají jména. Čtyři z nich - Io, Europa, Ganymede a Callisto - byly vědecky pozorovány od doby, kdy jejich pohyby poprvé podrobně popsal italský astronom Galileo Galilei na počátku 17. století.

Celkově je nejnovější počet všech přirozených satelitů kolem Jupiteru 79, přičemž nejvzdálenější hrstce trvá jeden oběh dva pozemské roky. Kupodivu vzdálená skupina devíti nově identifikovaných měsíců také sleduje retrográdní dráhu a pohybuje se opačným směrem, než je Jupiterova vlastní rotace.

Plynný obr má slabé prstence

V roce 1979 sonda Voyager 1 pozorovala stopy prachu, které také kroužily kolem planety, což přispělo ke slabé prstencové struktuře.

Jupiter se dostane do... hodně

Dalším vedlejším účinkem silné gravitace planety je to, že přitahuje mnoho nárazů. Některé z nich jsme měli to štěstí zachytit na kameru.

Není přesně známo, jak často je Jupiter zasažen něčím velkým nebo dostatečně rychlým, aby vyvolal nárazový záblesk viditelný ze Země, ale předpokládá se, že je to někde mezi 20 až 60krát za rok.

Dobrou zprávou je, že se zdá, že plynový obr funguje jako typ obřího kosmického vysavače , který pomáhá chránit naši planetu před potenciálně ničivými dopady.

Ověřovatelé faktů určili, že všechny vysvětlující komentáře jsou správné a relevantní v době zveřejnění. Text a obrázky mohou být změněny, odstraněny nebo přidány jako redakční rozhodnutí, aby byly informace aktuální.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky