Kepler-69c

Kepler-69c

Kepler-69c (také známá pod svým označením Kepler Object of Interest KOI -172.02 ) je potvrzená extrasolární planeta super Země , pravděpodobně kamenná, obíhající kolem hvězdy podobné Slunci . Kepler-69 , vnější ze dvou takových planet objevených kosmickou lodí NASA Kepler . Nachází se asi 2 430 světelných let (746 parseků ) od Země .

Kepler-69c obíhá svou hvězdu ve vzdálenosti 0,64 AU (96 000 000 km; 59 000 000 mi) od své hostitelské hvězdy s oběžnou dobou přibližně 242,46 dne , má hmotnost nejméně 2,14krát větší než Země a má poloměr kolem 1,7krát větší než na Zemi. Počáteční zjištění zjistila, že by mohla být obyvatelná, nicméně aktualizovaná analýza ukazuje, že Kepler-69c sídlí mimo vnitřní okraj obyvatelné zóny, a je tedy vysoce pravděpodobné, že se bude podobat planetě Venuše s teplotami a podmínkami příliš horkými na to, aby udržel život. , čímž se stává neobyvatelným.

Objev exoplanety oznámila NASA v dubnu 2013 jako součást zveřejnění dat kosmické lodi Kepler . Exoplaneta byla nalezena pomocí tranzitní metody , při které se měří efekt stmívání, který planeta způsobuje, když se kříží před svou hvězdou.

Fyzikální vlastnosti

Hmotnost, poloměr a teplota

Kepler-69c je super-Země , exoplaneta, která má poloměr a hmotnost větší než Země, ale menší než mají ledoví obri Uran a Neptun . Má odhadovanou rovnovážnou teplotu 325 K (52 °C; 125 °F), ale pravděpodobně má mnohem teplejší povrchovou teplotu 548 K (275 °C; 527 °F). Má odhadovanou hmotnost kolem 2,14 M Země a poloměr 1,71 R Země . Tyto vlastnosti z něj dělají analog Venuše , ale masivnější, proto se nazývá " super-Venuše ".

Hostitelská hvězda

Hlavní článek: Kepler-69

Planeta obíhá kolem hvězdy ( typu G ) jménem Kepler-69 , kterou obíhají celkem dvě planety. Hvězda má hmotnost 0,81 M ☉ a poloměr 0,93 R ☉ . Jeho povrchová teplota je 5638 K a jeho stáří se odhaduje na 9,8 miliardy let, což znamená, že se pravděpodobně blíží ke konci své životnosti. Pro srovnání, Slunce je staré asi 4,6 miliardy let a jeho povrchová teplota je 5778 K.

Zdánlivá magnituda hvězdy neboli to, jak jasná se jeví z pohledu Země, je 13,7. Proto je Kepler-69 příliš slabý na to, aby byl viděn pouhým okem.

Orbit

Kepler-69c obíhá kolem své hostitelské hvězdy s přibližně 80 % svítivosti Slunce každých 242 dní ve vzdálenosti 0,64krát větší než Země. To je velmi podobné orbitální době a vzdálenosti Venuše ve Sluneční soustavě .

Navrhovaná obyvatelnost

Umělcova koncepce srovnání planet podobné Venuši a Zemi. Na základě nedávného výzkumu je Kepler-69c spíše super-Venuše, analogická Venuši , ale masivnější a zcela neobyvatelná.

Exoplaneta spolu s exoplanetami Kepler-62e a Kepler-62f byla v médiích oznámena jako umístěná v " obyvatelné zóně " hvězdy, v oblasti, kde by na povrchu planety mohla existovat kapalná voda . Byla popsána jako jedna z planet nejvíce podobných Zemi , pokud jde o velikost a teplotu , která byla dosud nalezena, a podle vědců je "hlavním kandidátem na hostitele mimozemského života ".

Kvůli nejistotám ve hvězdných parametrech jsou chybové úsečky na hodnotě dopadajícího toku na této planetě poměrně velké, na 1,91+0,43
−0,56násobek úrovně Země. S použitím nominálních parametrů je planeta příliš blízko hvězdě na to, aby byla obyvatelná, i když nejistoty počítají s možností, že může skutečně ležet v nejvnitřnější oblasti obyvatelné zóny a být pouštní planetou, však i s měření nejnižší chybové čáry, hvězdný tok 1,35

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky