Voyager 2 žije. Supervýkonná anténa zachytila jeho „tep“ v hlubokém vesmíru

Po několika dnech zlověstného ticha zaslechli američtí astronomové ve vzdáleném vesmíru "tep" pohřešované vesmírné sondy Voyager 2. Sonda, která vesmírem putuje od roku 1977 a je nejvzdálenějším lidským výtvorem od Země, stále funguje a pracuje správně. Výpadek signálu způsobil chybný pokyn k posunutí antény ze Země.

"Obří antény systému Deep Space Network (DSN) rozeseté po světě zachytily 'srdeční tep' sondy, což znamená, že je 46leté kosmické plavidlo naživu a nadále pracuje," uvedla podle agentury AP šéfka projektu Voyager (Cestovatel) Suzanna Doddová.

"Tahle zpráva nás pozvedla na duchu. Zkusíme teď anténu Voyageru natočit zpátky k Zemi," dodala Doddová. Voyager 2 se nyní nachází ve vzdálenosti 19 miliard kilometrů od Země. Trvá proto víc než 18 hodin, než její signál k naší planetě dorazí. Kvůli chybnému příkazu je však teď anténa sondy vychýlena 2 stupně špatným směrem.V nadcházejícím týdnu mají experti NASA vysílat správný příkaz v naději, že se jim podaří sondu oslovit. Pokud se to nepovede, bude třeba počkat do 15. října na automatický restart systémů sondy, který by podle úřadu měl obnovit komunikaci a vrátit anténu do původní polohy.

Sondy Voyager 1 a Voyager 2 byly vyslány směrem k hranicím naší sluneční soustavy s cílem získat prostřednictvím přístrojů na palubě cenné vědecké poznatky v 70. letech minulého století.

Vzhledem k tomu, že mají ale namířeno nesmírně daleko, přibalili jim na Zemi i speciální náklad. Pozlacenou měděnou desku s poselstvím případným jiným světům. Jedná se o disk o průměru 305 mm se záznamem 115 obrázků v analogovém formátu, 55 pozdravů v různých jazycích, 35 různých přírodních i umělých zvuků a 27 záznamů hudby.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky