Seznam největších hvězd

Seznam největších hvězd

Níže je uveden seznam největších známých hvězd seřazených podle poloměru . Použitou měrnou jednotkou je poloměr Slunce (přibližně 695 700 km ; 432 288 mil ).

S členstvím a pořadím v seznamu přetrvávají velké nejistoty, zejména při odvozování různých parametrů použitých při výpočtech, jako je hvězdná svítivost a efektivní teplota . Hvězdné poloměry lze často vyjádřit pouze jako průměr nebo ve velkém rozsahu hodnot. Hodnoty hvězdných poloměrů se významně liší v různých zdrojích a pro různé metody pozorování.

Úhlové průměry mnoha hvězd lze měřit přímo pomocí hvězdné interferometrie . Jiné metody mohou používat měsíční zákryty nebo zákrytové binární soubory , které lze použít k testování nepřímých metod hledání hvězdných poloměrů. Měsíc může zakrýt jen několik užitečných superobřích hvězd, včetně Antares A (Alpha Scorpii A). Příklady zákrytových dvojhvězd jsou Epsilon Aurigae (Almaaz), VV Cephei a V766 Centauri (HR 5171). Měření úhlového průměru mohou být nekonzistentní, protože hranice velmi řídké atmosféry ( opacity ) se liší v závislosti na vlnové délce světla, ve kterémhvězda je pozorována.

Upozornění

Srovnání velikosti vyvinuté červené hvězdy superobra Stephensona 2-18 , hvězdy extrémně červené hyperobra VY Canis Majoris a hvězdy zářícího superobra UY Scuti .

Při určování přesných poloměrů největších hvězd existují různé složité problémy, které v mnoha případech vykazují významné chyby. Následující seznamy jsou obecně založeny na různých úvahách nebo předpokladech; tyto zahrnují:

  • Poloměry nebo průměry hvězd jsou obvykle odvozeny pouze přibližně pomocí Stefan-Boltzmannova zákona pro odvozenou hvězdnou svítivost a efektivní povrchovou teplotu .
  • Hvězdné vzdálenosti a jejich chyby pro většinu hvězd zůstávají nejisté nebo špatně určené.
  • Mnoho superobřích hvězd má rozšířené atmosféry a mnoho z nich je uloženo v neprůhledných prachových skořápkách, takže jejich skutečné efektivní teploty a povrchy jsou velmi nejisté.
  • Mnoho rozšířených superobřích atmosfér se také významně mění v průběhu času, pravidelně nebo nepravidelně pulzující několik měsíců nebo let jako proměnné hvězdy . Díky tomu jsou přijaté světelnosti málo známé a může to významně změnit citované poloměry.
  • Jiné přímé metody pro stanovení hvězdné poloměry spoléhají na měsíčních zákrytů nebo zatmění v binárních systémech. To je možné jen u velmi malého počtu hvězd.
  • Na tomto seznamu je několik příkladů vzdálenějších extragalaktických hvězd, které mohou mít mírně odlišné vlastnosti a povahu než v současnosti největší hvězdy známé v Mléčné dráze . Například existuje podezření , že některé červené supergianty v Magellanova mračnech mají mírně odlišné mezní teploty a světelnosti . Takové hvězdy mohou překročit přijatelné limity tím, že během několika měsíců podstoupí velké erupce nebo změní své spektrální typy .
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky