Pollux (hvězda)

Pollux (hvězda)

Pollux je nejjasnější hvězdou, která se nachází v souhvězdí Blíženců, zdánlivé hvězdné velikosti +1,14m. Hvězda Pollux je oranžovým obrem spektrální třídy K0 III, má 8,8krát větší průměr než Slunce, zářivost 33krát větší než Slunce a hmotnost 2,04 Slunce. Na pozemské noční obloze je jednou z nejjasnějších hvězd, které je možné pozorovat. Od sluneční soustavy je hvězda vzdálena 33,79±0,09 světelných let.

Okolo hvězdy obíhá exoplaneta nazývaná "B", která je velká přibližně jako planeta Jupiter, ale může být i větší.

Pollux / í ɒ l ə K s / , určený β Geminorum ( Latinised k Beta Geminorum , zkráceně Beta Gem , p Gem ), je oranžovo-barevný vyvinul obří hvězda asi 34 světelných let od Slunce v konstelaci z Blíženců . Je to nejjasnější hvězda v Blížencích a nejbližší obří hvězda ke Slunci.

Od roku 1943 slouží spektrum této hvězdy jako jeden ze stabilních kotevních bodů, podle nichž jsou klasifikovány ostatní hvězdy. V roce 2006 bylo potvrzeno, že na ní obíhá extrasolarní planeta (označená jako Pollux b nebo b Geminorum b, později pojmenovaná Thestias).

Nomenklatura

β Geminorum ( latinizováno na beta verzi Geminorum ) je označení hvězdy Bayer .

Tradiční název Pollux odkazuje na dvojčata Castor a Pollux v řecké a římské mytologii . V roce 2016 uspořádala Mezinárodní astronomická unie pracovní skupinu pro jména hvězd (WGSN) , aby katalogizovala a standardizovala vlastní jména hvězd. První bulletin WGSN z července 2016 obsahoval tabulku prvních dvou šarží jmen schválených WGSN, která obsahovala Pollux pro tuto hvězdu.

Slunce při pohledu z Polluxu (v červeném kruhu) v souhvězdí Střelce . Vyrobeno z Celestie.

Castor a Pollux jsou dvě "nebeské dvojče", které daly souhvězdí Blíženci ( latina , "dvojčata") své jméno. Hvězdy jsou však v detailu zcela odlišné. Castor je komplexní sextuple systém horkých, modro-bílých hvězd typu A a matných červených trpaslíků, zatímco Pollux je jediný, chladnější žlutooranžový obr . V Percy Shelley je 1818 básně Homerovy hymny k Castorovi a Pollux , hvězda je odkazoval se na jak ".. mírný Pollux, zbavený viny."

Původně byla planeta označena jako Pollux b. V červenci 2014 zahájila Mezinárodní astronomická unie proces přidělování vlastních jmen některým exoplanetám a jejich hostitelským hvězdám. Proces zahrnoval veřejnou nominaci a hlasování za nová jména. V prosinci 2015 IAU oznámila, že vítězné jméno pro tuto planetu bylo Thestias. Vítězné jméno bylo založeno na původně předložené theSkyNet z Austrálie ; konkrétně Leda , Polluxova matka. Na žádost IAU byl nahrazen "Thestias" ( patronym Ledy, dcery Thestia ). Bylo to proto, že "Leda" již byla připsánaasteroid a na jeden z Jupiterových satelitů .

V katalogu hvězd v kalendáři Al Achsasi Al Mouakket byla tato hvězda označena Muekher al Dzira , která byla přeložena do latiny jako posterior Brachii , což znamená konec tlapky .

V čínštině , 北河 ( BEI Hé ), což znamená, North River , se vztahuje na asterismu sestávající z Pollux, pM Geminorum a Castor . V důsledku toho je Pollux sám známý jako 北 河 三 ( Běi Hé sān , angličtina: Třetí hvězda severní řeky .)

Fyzikální vlastnosti

Porovnání velikosti Pollux (vlevo) a The Sun (vpravo)

Při zjevné vizuální velikosti 1,14 je Pollux nejjasnější hvězdou ve své souhvězdí, dokonce ještě jasnější než jeho soused Castor (α Geminorum). Pollux je 6,7 stupňů severně od ekliptiky , příliš daleko na sever, aby mohl být obklopen Měsícem a planetami, ale ve vzdálené budoucnosti bude dostatečně blízko. [ pochvalná zmínka potřebovaný ]

Měření paralaxy pomocí astrometrického satelitu Hipparcos umístí Pollux do vzdálenosti asi 33,78 světelných let (10,36 parsec ) od Slunce .

Hvězda je větší než Slunce, se asi dvě násobek jeho hmotnosti a téměř devětkrát jeho poloměru . Jakmile k typu A hlavní sekvenční hvězdy, Pollux vyčerpal vodík v jeho jádru a vyvinul do obra s spektrální klasifikace K0 III. efektivní teplota vnějšího pláště této hvězdy je o4666 K , která leží v rozmezí, které vytváří charakteristický oranžový odstín hvězd typu K. Pollux má předpokládané rychlosti otáčení o 2,8 km · s -1 . Nadbytek jiné než vodík a hélium prvky, jaké astronomové termín hvězdy metallicity , je nejistá, s odhady v rozmezí od 85% do 155% nadbytku Slunce.

Důkaz nízké úrovně magnetické aktivity pocházel z detekce slabé rentgenové emise pomocí orbitálního dalekohledu ROSAT . Rentgenová emise z této hvězdy je asi 10 27 erg s −1 , což je zhruba stejná jako rentgenová emise ze Slunce. Od té doby bylo na povrchu Polluxu potvrzeno magnetické pole se silou menší než 1 Gauss ; jedno z nejslabších polí, které kdy byla na hvězdy detekována. Přítomnost tohoto pole naznačuje, že Pollux byl kdysi hvězdou Ap s mnohem silnějším magnetickým polem. Hvězda vykazuje malé změny amplitudy radiální rychlosti , ale není fotometricky proměnná.

Planetární systém

Od roku 1993 mají vědci podezření na extrasolarní planetu obíhající Pollux z měřených kmitů radiální rychlosti . Existence planety Pollux b byla potvrzena a oznámena 16. června 2006. Počítá se s tím, že Pollux b má hmotnost nejméně 2,3krát větší než hmotnost Jupiteru . Planeta obíhá kolem Polluxu po dobu asi 590 dnů.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky