Kapteyn b

Kapteyn b

Kapteyn b je exoplaneta , která obíhá v obyvatelné zóně červeného subtrpaslíka Kapteyn's Star , která se nachází přibližně 12,8 světelných let (3,92 parseků ) od Země. Kapteyn b se nachází v odhadované obyvatelné zóně své hvězdy .Až do roku 2016, kdy byla potvrzena Proxima Centauri b ve vzdálenosti 4,22 světelných let , se jednalo o nejbližší potenciálně obyvatelnou exoplanetu Sluneční soustavy než Tau Ceti e . Bylo odsunuto na čtvrté místo, když Ross 128 bbyl potvrzen v roce 2017. Pozdější výzkum zpochybnil existenci Kapteyn b, což naznačuje, že signál je v souladu s hvězdnou aktivitou spíše než s planetou. Tato pochybnost však byla vyvrácena původním objevitelským týmem, aby se v silnější podobě znovu objevil v roce 2021.Odhaduje se, že samotná soustava je stará 11 miliard let, tedy podstatně starší než Sluneční soustava.

Vlastnosti

Hmotnost, poloměr a teplota

Kapteyn b je super-Země , planeta, která má poloměr a hmotnost větší než Země, ale menší než mají ledoví obri Uran a Neptun . Má povrchovou teplotu 205 K (-68 ° C; -91 ° F). Má hmotnost větší nebo rovnou 4,8 M Země a poloměr menší nebo rovný přibližně 1,6 R Země , v závislosti na jejím složení, což z ní činí pravděpodobný skalnatý svět .

Hostitelská hvězda

Planeta obíhá kolem červené podtrpasličí hvězdy jménem Kapteynova hvězda . Hvězda má hmotnost 0,27 M , poloměr 0,29 R a má asi 1,2 % svítivosti Slunce. Má povrchovou teplotu3 550 K a je zhruba 11 miliard let starý. Pro srovnání, Slunce je staré asi 4,6 miliardy let a jeho povrchová teplota je 5 778 K.

Zdánlivá magnituda hvězdy neboli to, jak jasná se jeví z pohledu Země, je 8,85. Je příliš slabý na to, aby byl viditelný pouhým okem, ale lze jej vidět dobrým dalekohledem.

Orbit

Kapteyn b provede úplný oběh kolem své mateřské hvězdy přibližně každých 48,62 dne ve vzdálenosti 0,17 AU (ve srovnání s Merkurem, který obíhá ve vzdálenosti přibližně 0,39 AU). Má excentricitu 0,21, což znamená, že jeho oběžná dráha je mírně eliptická.

Obyvatelnost

Viz také: Obyvatelnost systémů červených trpaslíků

Bylo oznámeno, že exoplaneta obíhá v obyvatelné zóně své mateřské hvězdy, v oblasti, kde při správných podmínkách a atmosférických vlastnostech může na povrchu planety existovat kapalná voda. Kapteyn b má rozsah poloměru 1,2-1,6 R Země , takže je pravděpodobně skalnatý. Jeho hostitelská hvězda je červený subtrpaslík s o něco více než čtvrtinou hmotnosti než Slunce. Výsledkem je, že hvězdy jako Kapteynova hvězda mají schopnost žít až 100-200 miliard let, desetkrát až dvacetkrát déle, než bude žít Slunce.

Dalším zásadním faktorem obyvatelnosti je teplota a atmosférické vlastnosti. Odhadovaná rovnovážná teplota pro Kapteyn b je kolem 205 K (-68 °C; -91 °F), příliš chladná na to, aby udržela kapalnou vodu na povrchu. Bez správných skleníkových plynů v atmosféře (pokud nějaké má), je to pravděpodobně planeta pokrytá ledem. Pokud však má ve své atmosféře dostatek CO 2 , povrchová teplota se může zvýšit natolik, že na povrchu bude existovat voda v kapalné formě.

Objev

Planeta byla poprvé objevena spektrometrem HARPS , který je umístěn na observatoři La Silla Evropské jižní observatoře v Chile. Další potvrzení planetární detekce byla provedena na Keck Observatory na Havaji a na PFS Observatory, rovněž v Chile. Metoda objevu zahrnovala pozorování a zaznamenávání drobných kolísání hvězdy způsobené gravitačním tahem jejích planet pomocí Dopplerovy spektroskopie .

Další planeta

Ve stejném planetárním systému byla detekována jedna další planeta. Je označena jako " Kapteyn c " a obíhá dále od hvězdy, za vnějším okrajem obyvatelné zóny. Je považováno za příliš chladno pro život založený na hvězdném světle.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky