Záhadné signály z „pekelné planety“ vzdálené 40 světelných let od Země by konečně mohl vyřešit vesmírný teleskop Jamese Webba

Pekelná super-Země '55 Cancri e' možná neustále ztrácí a znovu roste svou atmosféru, naznačuje nová studie podivných tranzitních signálů planety.

ento obrázek ukazuje jeden možný scénář pro horkou kamennou exoplanetu nazvanou 55 Cancri e, která je téměř dvakrát širší než Země. Nová data z NASA Spitzer Space Telescope ukazují, že planeta má extrémní teplotní výkyvy. (Obrazový kredit: NASA/JPL-Caltech)

První superzemští astronomové, kteří kdy objevili, vydávaly podivné signály po téměř dvě desetiletí a vědci možná konečně přišli na to, proč.

Vulkány na tomto pekelném světě se pravidelně otevírají a chrlí horký plyn, který tvoří atmosféru, jen aby tato atmosféra shořela a nechala planetu opět plešatou, naznačuje nová studie. Testování této teorie bude zahrnovat výcvik vesmírného dalekohledu Jamese Webba ( JWST ) na podivné exoplanetě.

Planeta 55 Cancri e je skalnatý svět asi osmkrát hmotnější než naše planeta a byla objevena v roce 2004 asi 40 světelných let od Země.

Související: 32 úchvatných snímků z vesmírného dalekohledu Jamese Webba

Planeta je tak blízko své mateřské hvězdy, na méně než 2 % vzdálenosti mezi Zemí a Sluncem, že oběžnou dráhu obletí za pouhých 17 hodin. To vytváří na planetě některé poměrně extrémní podmínky, které se vzpíraly vysvětlení.

Snad nejzáhadnějším aspektem planety, jak bylo zdůrazněno v dokumentu přijatém v září do Astrophysical Journal Letters, je povaha jejího tranzitního signálu. Toto je světlo viditelné ze Země, když 55 Cancri e prochází přes tvář její mateřské hvězdy, čímž dochází k nepatrnému zatmění, a světlo viditelné, když planeta prochází za její hvězdou.

Někdy, když 55 Cancri e prochází za svou hvězdou, ze samotné planety nevychází žádné viditelné světlo, zatímco jindy planeta vysílá silný signál viditelného světla. V infračerveném světle je vždy signál, i když jeho síla se liší.

Pozorování tohoto infračerveného světla pomocí Spitzerova vesmírného dalekohledu ukázala, že denní strana planety zažila výjimečně spalující teploty hodně přes 4 400 stupňů Fahrenheita (2 427 stupňů Celsia), zatímco noční strana měla chladnější, ale stále pekelné teploty kolem 2 060 F. (1127 °C).

V nové studii autoři předpokládají, že blízkost planety ke své hvězdě způsobuje její odplyňování, což znamená, že se otevírají obří sopky a tepelné průduchy, které do atmosféry chrlí horké prvky bohaté na uhlík. Ale planeta se nemůže udržet v atmosféře dlouho kvůli extrémnímu teplu a tento plyn je nakonec odfouknut, takže planeta zůstane holá, dokud znovu nezačne uvolňování plynu.

Na rozdíl od většiny planet je atmosféra 55 Cancri e nestabilní. Proces odplyňování se snaží nahromadit atmosféru, zatímco extrémní záření a sluneční vítr z hvězdy ji odfouknou pryč. Ale tyto dva procesy nejsou v rovnováze, což vede k situaci, kdy někdy planeta atmosféru má a jindy ne.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍBĚHY

— "Skromný, skromný a neobyčejně chytrý": Jak sovětský matematik tiše vyřešil záhadu vzniku planet

— Astronomové zahlédli 3000 světelných let "světelnou ozvěnu" umírající supermasivní černé díry

— Vesmírný teleskop Jamese Webba zaznamenává desítky fyziky narušujících nepoctivých objektů plovoucích vesmírem ve dvojicích

Vědci se domnívají, že tato nerovnováha v planetární atmosféře může vysvětlit podivné tranzitní signály. Když je planeta ve své "plešaté" fázi bez atmosféry, z atmosféry planety nevychází žádné viditelné světlo, protože tam žádné není, ale horký povrch planety stále vyzařuje infračervené světlo. Když se atmosféra nafoukne, viditelné světlo i veškeré záření přicházející z povrchu se objeví v tranzitním signálu.

I když je to jen hypotéza, JWST nabízí způsob, jak ji otestovat. Měřením tlaku a teploty atmosféry planety mohli vědci určit, zda je atmosféra vždy přítomna.

Vědci konečně dešifrovali záhadné signály vysílané na Zemi po dvě desetiletí z "pekelné planety"


Vědci přišli na možné vysvětlení, proč pekelná planeta vysílá záhadný signál.

Planeta , která má chytlavý název 55 Cancri e, je tak blízko své hvězdě, že celý oběh absolvuje za pouhých 17 hodin .

Nejen to, ale některé analýzy naznačují, že samotná planeta by mohla být vyrobena z diamantu.

Je pojmenována po hvězdě 55 Cancri, kolem které obíhá, a byla objevena v roce 2004. Z hlediska vesmíru také není příliš daleko, je asi 40 světelných let daleko a byla pokřtěna jako "superzemě".

Nikku Madhusudhan z Yale University o planetě řekl: "Toto je náš první pohled na skalnatý svět se zásadně odlišnou chemií od Země .

"Povrch této planety je pravděpodobně pokrytý grafitem a diamantem spíše než vodou a žulou."

Je skutečně možné, že až třetinu hmoty planety tvoří pevný diamant. To je sakra hodně karátů.

Vizualizace 55 Cancri e. Kredit: Nicholas Forder/Future Publishing prostřednictvím Getty Images

Ale jedna zajímavá věc na 55 Cancri e, kromě toho, že je vyrobena z diamantů, je záhadný signál, který vysílá po desetiletí a pro který vědci nedokázali najít vysvětlení.

Tedy, zdá se, až doteď.

Jedna teorie, která se objevila vpřed, je, že planeta neustále ubývá a obnovuje svou atmosféru.

Atmosféra se "přeroste", když se sopky otevřou a vyvrhnou horké plyny nad povrch planety, které pak vytvoří novou atmosféru.

Ale pak vysoké teploty způsobené extrémně blízkou oběžnou dráhou planety způsobí spálení atmosféry, takže planeta bude opět "plešatá" do vesmíru.

Poté se proces opakuje znovu a znovu podle nového papíru.

Planeta dokončí svou oběžnou dráhu za pouhých 17 hodin. Poděkování: NASA/JPL-Caltech

V současné době je to jen hypotéza o planetě, ale existuje způsob, jak ji vědci otestovat a zjistit, zda skutečně znovu roste a ztrácí svou atmosféru.

Mohli by to udělat neustálým měřením teploty a tlaku atmosféry planety.

To by určilo, zda má planeta stálou atmosféru, nebo zda ji neustále uvolňuje a obnovuje.

Tento proces by také vysvětlil, proč planeta vysílala nepřetržitý signál, který vědci dosud nebyli schopni vysvětlit.

Když je planeta "plešatá", nevychází z ní ani viditelné světlo, zatímco když má více atmosféry, viditelné světlo a další signály se začínají znovu detekovat.

Diamanty mohou být navždy, ale atmosféra této planety rozhodně ne.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky