GU Piscium b

GU Piscium b

GU Piscium b ( GU Psc b )je přímo zobrazený planetární společník obíhající kolem hvězdy GU Piscium s extrémně velkou oběžnou dráhou 2 000 AU (3,0 × 10 11 km) a zjevnou úhlovou vzdáleností 42 obloukových sekund . Planeta se nachází v rektascenci 01 h 12 m 36,48 s deklinace +17° 04′ 31,8″ ve vzdálenosti 48 pc (160 ly ).

Vlastnosti

Orbitální revoluce kolem své mateřské hvězdy (což je 1/3 hmotnosti Slunce) neboli "rok", by dokončení trvalo přibližně 163 000 let , vezmeme-li v úvahu kruhovou dráhu s 2000 AU jako hlavní poloosu. Jde o plynného obra nacházejícího se v souhvězdí Ryb , 155 světelných let od Sluneční soustavy a jeho hmotnost se odhaduje na devět až třináctkrát větší než Jupiter a povrchová teplota je 1 000 K.

Je to relativně mladý hvězdný systém, součást pohybující se skupiny AB Doradus o velikosti ca. 30 hlavních hvězd vytvořených ze stejného molekulárního mračna před méně než 100 miliony let a jediná nalezená mezi 90 hvězdami zkoumané skupiny.

Objev

Objev učinil mezinárodní tým astronomů pod vedením Marie-Eve Naud z Université de Montréal v Quebecu , který kombinuje pozorování z dalekohledů Gemini Observatory , Mont Mégantic Observatory (OMM) a Canada-France-Hawaii Telescope (CFHT ). a observatoř WM Keck .Jeho velká vzdálenost od mateřské hvězdy umožnila použití kombinovaných snímků z infračerveného a viditelného světla k její detekci, což je technika, kterou astronomové doufají reprodukovat, aby objevili mnohem bližší planety pomocí Gemini Planet Imager (GPI) v Chile.

Blízká infračervená spektroskopie společníka byla získána pomocí spektrografu GNIRS na Gemini North Telescope, který ukazuje důkazy nízké povrchové gravitace potvrzující mládí planety. Slabá absorpce metanu byla detekována v pásmu H a K odpovídajícímu spektrálnímu typu T3.5.

Viz také

  • Seznam extrémů exoplanet
  • Seznam přímo zobrazených exoplanet
  • CFBDSIR 2149−0403 - Možná darebná planeta v pohybující se skupině AB Doradus
  • WD 0806−661 sub-hnědý trpaslík typu Y. V současnosti je to objekt planetární hmotnosti s nejširší známou vzdáleností od své hostitelské hvězdy a má největší úhlovou vzdálenost při pohledu ze Země (více než 2 úhlové minuty).

Poznámky

  1. ^ Přejít nahoru na:a b Vtiskové zprávě archivované21. května 2014 naWayback Machine, kterou různá média opakovala. S použitím3. Keplerova zákona a za předpokladu kruhové oběžné dráhy s hmotností hvězdy 0,3násobku hmotnosti Slunce je správný odhad periody pro tuto planetu ~163 000 let, nikoli 80 000 let.
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky