WEBBŮV DALEKOHLED BYL TEPRVE SPUŠTĚN, ALE JIŽ PŘEDČIL OČEKÁVÁNÍ

Vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST) měl odložený start, ale zdá se, že všechna ta práce navíc nebyla marná. Podle NASA proběhl start tak dobře, že v důsledku toho očekávaná životnost dalekohledu jen vzrostla. Díky přebytku paliva nyní NASA předpovídá, že JWST může výrazně překonat svou počáteční vědeckou životnost.Pokud se to potvrdí, zisky mohou být docela značné. Minimální životnost Webbova teleskopu je pět let, ale ještě před tímto objevem NASA uvedla, že můžeme očekávat, že bude podporovat operace až 10 let. S nejnovějšími poznatky je možné, že dalekohled předčí všechna očekávání a bude fungovat mnohem déle, než byla i velkorysá počáteční předpověď na 10 let.
Tým stojící za Webbovým teleskopem analyzoval jeho trajektorii po startu 25. prosince 2021. Od startu již teleskop prošel dvěma korekčními manévry uprostřed kurzu, což analytikům poskytlo další údaje o tom, jaké množství pohonné hmoty JWST používá k operovat a dosáhnout svého konečného cíle asi 1 milion mil daleko od Země.
Na základě nejnovější analýzy NASA zjistila, že dalekohled vyžaduje méně paliva, než se původně plánovalo. Hlavní úspory pohonné hmoty pramení ze skutečnosti, že NASA přecenila, kolik paliva bude potřeba ke korekci Webbovy trajektorie. To dává dokonalý smysl, protože v misi, která vyžaduje stejnou přesnost jako tato, je lepší chybovat na straně opatrnosti.
NASA dále podrobněji popsala, co přesně umožnilo Webbovu dalekohledu ušetřit tolik paliva během jeho dlouho očekávaného startu a období cestování. Dalekohled má na palubě zásoby raketového paliva, které využívá pro několik kritických úkolů. Raketové palivo je nutné pro korekci kurzu, vložení na oběžnou dráhu v místě určení, udržení orientace dalekohledu v prostoru a něco, co NASA nazývá "manévry pro udržení stanice". To se vztahuje k úpravě Webbovy oběžné dráhy pomocí malých spalinových trysek.
Podle NASA se JWST podařilo udržet hodně pohonné hmoty díky tomu, jak přesný byl start Arianespace Ariane 5. Dva korekční manévry uprostřed kurzu, které následovaly po startu, byly oba úspěšné. Protože jak samotný start, tak korekce kurzu předčily původní očekávání NASA, má observatoř spoustu zbytkového paliva, které může v příštích letech spotřebovat .
Webbův teleskop překonává očekávání NASA ve více ohledech a do startu zbývá jen pár dní. Rozmístění solárního pole dalekohledu bylo nastaveno tak, aby se provedlo automaticky na základě jedné ze dvou podmínek: Když JWST dosáhl ideální polohy ke Slunci, aby mohl observatoř napájet, nebo po dosažení hranice 33 minut po startu. Webbovi se podařilo dosáhnout správné polohy pouhých 29 minut po startu, což dále šetřilo čas a palivo. 

NASA nabízí živé aktualizace o tom, jak si Webbův dalekohled aktuálně vede. Má před sebou ještě dlouhou cestu, než dosáhne svého nového domova v místě zvaném druhý Lagrangeův bod (L2), který se nachází asi 1 milion mil daleko od Země.
L2 je na odvrácené straně Země a nabízí potřebnou gravitační rovnováhu mezi naší planetou a Sluncem. To je místo, kde se Webbova observatoř usadí na oběžné dráze a pak tam zůstane v příštích letech.
Stav, ve kterém byl dalekohled na Štědrý den vypuštěn do vesmíru, se od jeho takzvané finální podoby značně liší. Vzhledem k tomu, že byl JWST původně složen, na jeho cestě na oběžnou dráhu je potřeba dokončit mnoho kroků. Po cestě se bude dalekohled dále rozkládat, dokud nedosáhne stavu, který mu umožní nahlédnout do hlubokého vesmíru.
NASA uvedla, že všechna budoucí nasazení jsou řízena lidmi, aby byla umožněna flexibilita a mimořádná přesnost. Na webu NASA se můžete podívat, co se chystá pro vesmírný teleskop Jamese Webba . 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky