HD 98800

HD 98800

HD 98800 , také katalogizovaný jako TV Crateris (TV Crt), je čtyřnásobný hvězdný systém v souhvězdí Kráter ( pohár). Paralaxová měření provedená kosmickou lodí Hipparcos ji umístila na vzdálenost asi 150 světelných let (45 parseků ), ale tato hodnota je s velkou chybou. Systém se nachází v rámci sdružení TW Hydrae (TWA) a získal označení TWA 4 .

Systém se skládá z HD 98800 A a HD 98800 B, z nichž každý obsahuje dvě hvězdy. V roce 2007 byl objeven disk trosek obíhající HD 98800 B sestávající ze dvou prstenců, což naznačuje, že ve vzdálenosti 1,5 až 2 astronomických jednotek může existovat extrasolární planeta .

Hvězdný systém

Systém je členem sdružení TW Hydrae , skupiny mladých hvězd. Jeho členství bylo odvozeno od skutečnosti, že jeho správný pohyb je podobný ostatním hvězdám ve skupině. Stáří samotného systému se odhaduje na 7-10 milionů let.

HD 98800 je čtyřnásobný systém se dvěma páry hvězd, které obíhají kolem sebe. Tyto dva páry jsou od sebe odděleny více než úhlovou sekundou, takže široká vizuální orbita je málo známá. Byl vypočítán předběžný rozsah oběžných drah s dobou oběhu 300 až 430 let a také mírnou excentricitou 0,3 až 0,6.

Primární komponenta, HD 98800 A, je hvězda hlavní posloupnosti typu K s různou radiální rychlostí . To naznačuje přítomnost jiné hvězdy, která kolem ní obíhá, ale světlo z této hvězdy nelze detekovat, takže systém je jednořadá spektroskopická dvojhvězda . Sekundární systém, HD 98800 B, je další spektroskopická dvojhvězda, ale dvouřadá, protože obě hvězdy (další hvězdu typu K a červeného trpaslíka ) lze přímo detekovat. Hvězdy v HD 98800 jsou mnohem větší, než by se dalo očekávat od jejich hmotnosti: v tak mladém věku tyto hvězdy ještě nezkondenzovaly do své normální velikosti.

Variabilita

Vizuální pásová světelná křivka pro TV Crateris, upravená podle Henry et al. (1995)

Jasnost HD 98800 se mírně mění mezi 8,91 a 8,98 magnitudy a dostala proměnnou hvězdu označení TV Crateris. Označení TV Crateris zahrnuje všechny čtyři hvězdy a zdá se, že obě složky A i B jsou proměnné. Složka A se mění s periodou 2,521 dne, což je považováno za její rotační periodu, a je klasifikována jako proměnná RS Canum Venaticorum , trpasličí hvězda s nerovnoměrnou povrchovou jasností, která mění jas, když rotuje. Předpokládá se, že složka B je hvězda T Tauri , hvězda před hlavní posloupností obklopená diskem. Spekulovalo se, že se ve skutečnosti jedná o hvězdu post-T Tauri a že změny jsou způsobeny nepravidelnostmi v nakloněném disku, který zachycuje světlo z hvězdy.

Troskový disk

Obrázek troskového disku kolem HD 98800 B od ALMA . Disk je nesouosý s orbitální rovinou vnitřní dvojhvězdy.

Infračervený přebytek svědčící o disku trosek byl poprvé objeven IRAS . Další pozorování systému byla provedena pomocí Kecka a Spitzerova vesmírného dalekohledu . Disk se skládá ze dvou samostatných pásů. Vnitřní prstenec se rozprostírá ve vzdálenosti 1,5 až 2 astronomických jednotek od barycentra centrální dvojhvězdy. Vnější prstenec začíná přibližně ve vzdálenosti 5,9 astronomických jednotek od centrální dvojhvězdy a sahá do neurčené vzdálenosti. Mezera mezi dvěma prstenci je ~ 3 astronomické jednotky. Vnitřní kroužek je tenký, zatímco vnitřní část vnějšího kroužku je hustá.

Dr. Elise Furlan , vedoucí týmu Spitzer, který tento disk zobrazil, dochází k závěru, že prach generovaný srážkou skalnatých objektů ve vnějším pásu by měl nakonec migrovat směrem k vnitřnímu disku. Ale protože systém je dvojitý binární systém, prachové částice nevyplňují vnitřní disk rovnoměrně, jak se očekávalo.

Disk byl zobrazen pomocí ALMA a snímek s vysokým rozlišením ukázal, že disk je pravděpodobně špatně zarovnán s oběžnou dráhou vnitřní dvojhvězdy. Dlouhá perioda obíhající vnitřní dvojhvězdy by mohla být zodpovědná za toto vychýlení a jakákoli cirkumbinární planeta tvořící se v tomto disku by byla špatně zarovnána s oběžnou dráhou vnitřní dvojhvězdy. Na základě pozorování VLA se disk rozprostírá od 3 do 5 astronomických jednotek . Disk je více podobný masivním protoplanetárním diskům bohatým na plyn než diskům trosek , což je pro tento druh věku cirkumbinárního disku neobvyklé.

Možné planety

Předpokládá se, že disky trosek tvoří fázi planetární formace . Kvůli mezeře v disku trosek je možnost planety v systému ještě pravděpodobnější. Zjištěná mezera by mohla být způsobena jedinečným gravitačním vztahem mezi diskem a možnou planetou, která se již začala tvořit, čímž se vytvořil volný prostor v disku . Mezerou však mohou být také gravitační rezonanční efekty čtyř hvězd.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky