NOVINKA

Vesmír: Fenomén nekonečna nebo omezená část Clusteru

Ironický vtip slavného vědce zrodil pro většinu lidí vnímání Vesmíru jako skutečně nekonečného fenoménu. Jak však vidíme, i v rámci vtipu Einstein poznamenal, že o tomto tvrzení pochybuje. A mnoho vědců je toho názoru, že jeho pochybnosti jsou oprávněné.

Nekonečno nejen v prostoru, ale i v čase

Nekonečno vesmíru znamená, že musí být nekonečný nejen v prostoru, ale i v čase, což znamená - mít nespočet hvězd. Tzn., že bychom ani ze Země nemohli pozorovat tmavé oblasti na noční obloze. Naše vlastní slunce by se ztratilo ve světle na pozadí bilionů dalších hvězd, které vznikly v nekonečném čase v nekonečném prostoru.


Přítomnost tmavých oblastí na obloze je sama o sobě důkazem, že kosmos neexistuje věčně. To je to, co nám říká Teorie velkého třesku , která je dnes považována za základní teorii původu vesmíru. Ale zároveň tato teorie omezuje naši viditelnost všech událostí, které se staly před miliardami let.

Ve skutečnosti údaj 13,7 miliardy let není skutečným stářím našeho vesmíru, možná ani datem velkého třesku. To je jen dostupné maximum našich schopností vesmírných studií, které vědci raději používají jako referenční bod. Jen nemáme technologie a znalosti, abychom se podívali hlouběji v čase a prostoru.

Tato ilustrace ukazuje, jak jsou fotony v CMB vychylovány efektem gravitační čočky masivních kosmických struktur, když cestují vesmírem.

Reliktní záření (kosmické mikrovlnné pozadí - CMB) je jakousi bariérou pro naši vesmírnou vizi. Věda naznačuje, že se objevil asi 380 tisíc let po velkém třesku. Ale v některých ohledech je to jen nejstarší fotografie vesmíru, kterou dnes můžeme získat. Za touto "bariérou", která zakrývá naše oči, může existovat jak nekonečno, tak hranice vesmíru.

Všechno je možné v nekonečnu

Dalším důkazem ve prospěch přítomnosti hranic vesmíru je poměrně omezený rozsah vlnových délek, které najdeme ve vesmíru.

Jednoduše řečeno: vlnová délka je vzdálenost mezi dvěma nejbližšími body v prostoru, kde se vibrace vyskytují ve stejné fázi.

Pokud je vesmír nekonečný, pak by existovaly vlny všech možných délek. Ale Wilkinson Microwave Anisotropy Probe (WMAP) , navržený ke studiu CMB, nenašel za všechny roky své práce žádné "super dlouhé" vlny.

Na tomto základě vědci předpokládají, že délka vln ve vesmíru je omezena přímo velikostí vesmíru. Představte si hudební nástroj se strunami, které nemohou být delší než samotný nástroj.



Planck (kosmická loď) provádí stejné úkoly jako WMAP a je schopen získat přesnější informace o CMB. Ale i on vidí, že náš vesmír je relativně jednotný, bez anomálních výkyvů záření. , zdroj obrázku

Abychom určili přesný tvar vesmíru a jeho limity, potřebujeme shromáždit co nejvíce dat o všech možných vlnách z různých konců vesmíru a provést statistickou analýzu. To bude trvat roky.

Lidé jsou ale velmi netrpěliví, zvláště vědci. Proto již máme přibližné představy o tom, jakou podobu může mít náš vesmír.

Tvar Vesmíru

Vesmír je... kobliha. Faktem je, že tato forma má některé fyzikální vlastnosti, které mohou vysvětlit naši neschopnost definovat její hranice. Jakýkoli pozorovatel umístěný uvnitř takového objektu se z něj nemůže dostat, protože vše včetně světla se pohybuje po kruhu.

Není možné dosáhnout na horní nebo spodní okraj koblihy ze dvou důvodů:

  • Obrovské vzdálenosti, dokonce i objekty s rychlostí světla stráví miliardy let, aby ji překonaly. Vědci navrhli přibližnou velikost takové koblihy pomocí dat o vlnových délkách získaných pomocí WMAP. Podle nejskromnějších výpočtů může být tloušťka koblihy 56 miliard světelných let.

  • Hranice mají schopnost zrcadlení. Hranice koblihy je schopna odrážet světlo a vytváří tak dojem nekonečného prostoru. Tedy ani jedno zařízení nemůže správně určit hranice systému.


Dalším oblíbeným tvarem vesmíru ve vědeckých kruzích je kulový dvanáctistěn, nebo zjednodušeně řečeno fotbalový míč . Dvanáct pětiúhelníkových zakřivených ploch, uspořádaných symetricky. A ano, jsou také schopni podporovat princip zrcadlových hranic.

Náš vesmír není jediný

Vraťme se k reálnějším důkazům. Pohyb galaxií a hvězd je již známým faktem. Podle standardních kosmologických modelů by pohyb skupin galaxií měl být náhodný a chaotický, je to způsobeno gravitačním vlivem objektů s různou hmotností na sebe.

ESO 137-001 Galaxy se pohybuje rychlostí 2000 km/s . zdroj obrázku

Například: Galaxie Mléčná dráha se pohybuje směrem k souhvězdí Lva rychlostí 600 km/s. Naše sluneční soustava se pohybuje průměrnou rychlostí 22-25 km/s, obíhá kolem galaktického středu.

V roce 2008 však astronomové objevili ve vzdáleném vesmíru zvláštní úkaz. 1400 velkých galaxií se pohybuje jedním směrem rychlostí tisíců kilometrů za sekundu. Tento fenomén dostal zlověstný název - Dark Flow

Všechny tyto galaxie aspirují do neviditelné oblasti vesmíru, ve vzdálenosti 3 miliard světelných let od Země. Vědci se domnívají, že někde tam venku, mimo náš zrak, je obrovská hmota, která přitahuje hmotu.

Ale podle teorie velkého třesku byla veškerá hmota ve vesmíru rozložena relativně rovnoměrně, což znamená, že v našem vesmíru nemůže existovat objekt o tak obrovské hmotnosti, který je schopen přitáhnout 1400 galaxií!

I když nevidíme, co má tak monstrózní gravitační sílu, vědci se domnívají. Jedna z takových teorií naznačuje , že temné proudění je vlivem sousedního vesmíru . Ve vzdálenosti 3 miliard světelných let se může nacházet hranice našeho vlastního Vesmíru, který je v přímé blízkosti jiného Vesmíru, který má dostatečnou hmotnost, aby přitáhl takové množství hmoty.

Již dobře známý nám WMAP, v roce 2007 objevil několik oblastí s nízkou reliktní radiací pozadí, což ukazuje na absenci hmoty v těchto oblastech. Podle vědců mohou takové prázdnoty vznikat kvůli nasávání hmoty sousedními vesmíry.

***

Bohužel je to jen teorie vytvořená na mizerném množství dat získaných z desítek pozorovacích stanic. Nejsme schopni říci, zda náš vesmír má hranice nebo ne a zda je kolem nás nespočet vesmírů.

Před několika staletími jsme věřili, že Země je středem vesmíru a celý vesmír je naší sluneční soustavou. Dnes nám tyto pověry připadají směšné. Možná za 500 let budeme studovat blízké vesmíry v různých fázích formování, stejně jako dnes studujeme kupy galaxií.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky