Kepler-70b

Kepler-70b

Kepler-70b (dříve známý jako jeho označení Kepler Object of Interest KOI-55.01 ; někdy uváděný jako KOI- 55b ) je jednou ze dvou předpokládaných exoplanet obíhajících kolem subtrpasličí hvězdy B (sdB) Kepler-70 . Druhá planeta je Kepler-70c a obě planety (pokud existují) obíhají velmi blízko své hostitelské hvězdy.

Pozdější výzkum však naznačuje, že tyto dvě exoplanety pravděpodobně neexistují a že "pulzační módy viditelné za mezní frekvencí hvězdy" byly pravděpodobnějším vysvětlením signálů, o kterých se předpokládá, že indikují exoplanety. To není s jistotou prokázáno tak či onak.

Pokud existuje, Kepler-70b dokončí jeden oběh kolem své hvězdy za pouhých 5,76 hodiny, stejně jako planeta s ultrakrátkou periodou . Je to také nejžhavější známá exoplaneta od poloviny roku 2017 s povrchovou teplotou několik tisíc Kelvinů . Jeho hustota je 5500 kg/m 3 , což se příliš neliší od Země.

Vlastnosti

Hmotnost, poloměr a teplota

Kepler-70b je pravděpodobně kamenná exoplaneta s hmotností 0,44 M Země a poloměrem 0,76 R Země . Má povrchovou teplotu přes sedm tisíc Kelvinů, což je nejvyšší známá povrchová teplota ze všech exoplanet. I když přesná teplota není známa, očekává se, že bude teplejší než povrch Slunce .

Orbit

Exoplaneta má oběžnou dobu kratší než kterákoli dosud známá exoplaneta, s oběžnou dobou 5,76 hodiny (345 minut). Ta je na druhém místě za exoplanetou PSR 1719-14b , která shodou okolností obíhá kolem pozůstatku hvězdy, podobně jako planety Kepler-70.

Hostitelská hvězda

Hostitelská hvězda, Kepler-70 (také formálně známá jako KOI-55 , 2MASS J19452546+4105339 nebo KIC 5807616 ), je podtrpasličí hvězda typu B , která opustila fázi svého života - červený obr - podle encyklopedie Extrasolar Planets - asi před 18,4 miliony let . Její povrchová teplota je 27730 ± 270 K , tedy téměř 6krát vyšší než povrchová teplota Slunce, které má povrchovou teplotu 5778 K. Hvězda má hmotnost 0,496 M a poloměr 0,203 R Očekává se, že se v budoucnu stane bílým trpaslíkem , poté, co splyne zbývající helium v jeho jádru, a jeho velikost se zmenší přibližně na velikost Země.

Zdánlivá magnituda hvězdy neboli to, jak jasná se jeví z pohledu Země, je 14,87. Proto je Kepler-70 příliš slabý na to, aby byl viděn pouhým okem.

Setkání

Kepler-70c prolétá 240 000 kilometrů (150 000 mil) od Kepler-70b během jejich největšího přiblížení, což může způsobit vzájemné slapové síly. V současnosti jde o nejtěsnější zaznamenané přiblížení mezi planetami.

Kulturní dopad

Podle hlavního autora článku v Nature , který oznámil objev dvou planet, Stephana Charpineta, se obě planety "pravděpodobně během fáze rudého obra ponořily hluboko do hvězdného obalu, ale přežily". Nejedná se však o první pozorování planet obíhajících kolem post-rudého obra - bylo pozorováno mnoho planet pulsarů , ale nebyla nalezena žádná planeta s tak krátkou periodou kolem žádné hvězdy, ať už na hlavní nebo jiné hvězdě. sekvence .

Původ

Tyto dvě planety byly s největší pravděpodobností plynní obři , kteří se spirálovitě dostali dovnitř ke své hostitelské hvězdě, která se následně stala rudým obrem , odpařujícím většinu planet kromě částí jejich pevných jader, která nyní obíhají kolem hvězdy Subdwarf B. Další teorie říká, že pouze jeden plynný obr spirálovitě pronikl dovnitř do hvězdy a že jeho jádro se po pohlcení uvnitř rudého obra roztříštilo, přičemž současné planety jsou velké fragmenty jádra. 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky