Ophiuchus
Ophiuchus
Ophiuchus ( / ɒ f i ˈ juː k ə s / ) je velké souhvězdí rozprostírající se na nebeském rovníku . Jeho jméno pochází ze starořeckého ὀφιοῦχος ( ophioûkhos ), což znamená "had-nositel", a je běžně představováno jako muž, který svírá hada. Hada představuje souhvězdí Hadů . Ophiuchus byl jedním ze 48 souhvězdí uvedených astronomem 2. století Ptolemaiem a zůstává jedním z 88 moderních souhvězdí. Starý alternativní název pro souhvězdí byl Serpentarius (/ ˌ s ɜːr p ən ˈ t ɛər i ə s / ).
Místo
Rho Ophiuchi , zobrazený s okolním namodralým mrakem mírně nad pětiúhelníkem hvězd ve Scorpius, s hlavním pásem Mléčné dráhy mnohem více vlevo Herkules a Ophiuchus, 1602 Willem Blaeu .
Ophiuchus leží mezi Aquilou , Serpens , Scorpiusem , Střelcem a Herkulem , severozápadně od středu Mléčné dráhy . Jižní část leží mezi Scorpiusem na západě a Střelcem na východě. Na severní polokouli je nejlépe vidět v létě. Je opakem Orionu . Ophiuchus je líčen jako muž chápající hada ; umístění jeho těla rozděluje hadí souhvězdí Hada na dvě části, Hada Caput aSerpens Cauda . Ophiuchus se rozkládá na rovníku, přičemž většina jeho oblasti leží na jižní polokouli. Rasalhague , její nejjasnější hvězda, leží poblíž severního okraje Ophiuchus na asi +12° 30′ deklinaci. Souhvězdí se rozprostírá na jih až k deklinaci -30°. Segmenty ekliptiky v Ophiuchus jsou jižně od -20° deklinace.
Na rozdíl od Orionu je Ophiuchus od listopadu do ledna (léto na jižní polokouli, zima na severní polokouli) na denní obloze, a proto není viditelný ve většině zeměpisných šířek. Nicméně, po většinu polárního kruhu v zimních měsících severní polokoule je Slunce pod obzorem i v poledne. Hvězdy (a tím i části Ophiuchu, zejména Rasalhague) jsou pak vidět za soumraku několik hodin kolem místního poledne, nízko na jihu. V jarních a letních měsících severní polokoule, kdy je Ophiuchus normálně vidět na noční obloze, souhvězdí ve skutečnosti vidět není, protože půlnoční sluncezakrývá hvězdy v těch časech a místech v Arktidě. V zemích blízko rovníku se Ophiuchus objevuje nad hlavou v červnu kolem půlnoci a na říjnové večerní obloze.
Funkce
Hvězdy
Viz také: Seznam hvězd v Ophiuchus
Mezi nejjasnější hvězdy v Ophiuchus patří α Ophiuchi , zvaná Rasalhague ("hlava zaříkávače hadů"), s magnitudou 2,07 a η Ophiuchi , známá jako Sabik ("předchozí"), s magnitudou 2,43. Mezi další jasné hvězdy v souhvězdí patří β Ophiuchi , Cebalrai ("pastýřský pes") a λ Ophiuchi neboli Marfik ("loket").
RS Ophiuchi je součástí třídy nazývané rekurentní novy , jejichž jasnost se zvyšuje v nepravidelných intervalech stokrát během období pouhých několika dní. Předpokládá se, že je na pokraji supernovy typu 1a . Barnardova hvězda , jedna z nejbližších hvězd Sluneční soustavy ( jediné bližší hvězdy jsou binární systém Alpha Centauri a Proxima Centauri ), leží v Ophiuchu. Nachází se vlevo od β a severně od skupiny hvězd ve tvaru V v oblasti, kterou kdysi zabíralo dnes již zastaralé souhvězdí Býka Poniatovii.(Poniatowského býk). V roce 2005 astronomové pomocí dat z teleskopu Green Bank objevili superbublinu tak velkou, že přesahuje rovinu galaxie. Říká se jí Ophiuchova superbublina.
V dubnu 2007 astronomové oznámili, že švédský satelit Odin provedl první detekci mračen molekulárního kyslíku ve vesmíru po pozorováních v souhvězdí Ophiuchus. Supernova z roku 1604 byla poprvé pozorována 9. října 1604 poblíž θ Ophiuchi. Johannes Kepler ji poprvé viděl 16. října a studoval ji tak rozsáhle, že byla supernova následně nazvána Keplerova supernova . Své poznatky publikoval v knize s názvem De stella nova in pede Serpentarii (" Na nové hvězdě v Ophiuchově noze ").Galileo využil svého krátkého zjevení, aby čelil aristotelskému dogmatu , že nebesa jsou neměnná. V roce 2009 bylo oznámeno, že GJ 1214 , hvězda v Ophiuchu, prochází opakovaným cyklickým stmíváním s periodou asi 1,5 dne v souladu s tranzitem malé obíhající planety. Nízká hustota planety (asi 40 % hustoty Země) naznačuje, že planeta může mít podstatnou složku plynu o nízké hustotě - možná vodík nebo páru . Blízkost této hvězdy k Zemi (42 světelných let) z ní činí lákavý cíl pro další pozorování. V dubnu 2010 hvězda pouhým okemζ Ophiuchi byl zakrytý asteroidem 824 Anastasia.
Souhvězdí Ophiuchus, jak je vidět pouhým okem.
Kresba Johannese Keplera zobrazující umístění stella nova na úpatí Ophiuchus.
Deep-sky objekty
Infračervený pohled na komplex molekulárních mraků Rho Ophiuchi z NASA . Fotografie od Rogelio Bernal Andreo z komplexu molekulárních mraků Rho Ophiuchi .
Ophiuchus obsahuje několik hvězdokup , jako je IC 4665 , NGC 6633 , M9 , M10 , M12 , M14 , M19 , M62 a M107 , stejně jako mlhovinu IC 4603-4604. M10 je poměrně blízká kulová hvězdokupa , jen 20 000 světelných let od Země. Má magnitudu 6,6 a je to hvězdokupa Shapley třídy VII. To znamená, že má "střední" koncentraci; je pouze poněkud koncentrován směrem ke svému středu.
V Ophiuchu je také neobvyklá galaxie NGC 6240 po sloučení galaxií . Ve vzdálenosti 400 milionů světelných let má tato galaxie "motýlího tvaru" dvě supermasivní černé díry vzdálené 3000 světelných let od sebe. Potvrzení skutečnosti, že obě jádra obsahují černé díry, bylo získáno spektry z rentgenové observatoře Chandra . Astronomové odhadují, že se černé díry spojí za další miliardu let. NGC 6240 má také neobvykle vysokou rychlost tvorby hvězd a klasifikuje ji jako galaxii s výbuchem hvězd. To je pravděpodobně způsobeno teplem generovaným obíhajícími černými dírami a následky srážky .
V roce 2006 byla objevena nová blízká hvězdokupa spojená s hvězdou 4. magnitudy Mu Ophiuchi . Hvězdokupa Mamajek 2 se zdá být ubohým pozůstatkem shluku, který je analogický s Ursa Major Moving Group , ale je 7krát vzdálenější (přibližně 170 parseků daleko). Zdá se, že Mamajek 2 vznikl ve stejném hvězdotvorném komplexu jako kupa NGC 2516 zhruba před 135 miliony let.
Barnard 68 je velká tmavá mlhovina , která se nachází 410 světelných let od Země. Navzdory svému průměru 0,4 světelného roku má Barnard 68 pouze dvojnásobek hmotnosti Slunce, takže je velmi difúzní a velmi chladný, s teplotou asi 16 kelvinů . Ačkoli je v současné době stabilní, Barnard 68 se nakonec zhroutí a podnítí proces formování hvězd . Jednou z neobvyklých vlastností Barnarda 68 jsou jeho vibrace, které mají periodu 250 000 let. Astronomové spekulují, že tento jev je způsoben rázovou vlnou ze supernovy.
Vesmírná sonda Voyager 1 , nejvzdálenější člověkem vyrobený objekt od Země, cestuje směrem k Ophiuchus. Nachází se mezi α Herculis, α a κ Ophiuchi při rektascenci 17h 13m a deklinaci +12° 25' (červenec 2020).
Historie a mytologie
Neexistuje žádný důkaz o souhvězdí předcházející klasické éře a v babylonské astronomii se zdá, že souhvězdí "Sitting Gods" se nacházelo v obecné oblasti Ophiuchus. Gavin White však navrhuje, že Ophiuchus může ve skutečnosti vzdáleně pocházet z tohoto babylonského souhvězdí a představuje Nirah , hadího boha, který byl někdy zobrazován se svou horní polovinou člověka, ale s hady na nohách.
Nejčasnější zmínka o souhvězdí je v Aratus , informovaný ztraceným katalogem Eudoxus Cnidus (4. století BCE):
Pro staré Řeky souhvězdí představovalo boha Apollóna zápasícího s obrovským hadem, který střežil Orákulum v Delfách.
Pozdější mýty ztotožňovaly Ophiucha s Laocoönem , trojským knězem Poseidona , který varoval své kolegy Trojany před trojským koněm a později byl zabit dvojicí mořských hadů, které poslali bohové, aby ho potrestali. Podle mytografie z římské éry postava představuje léčitele Asclepia , který se naučil tajemství, jak udržet smrt na uzdě poté, co pozoroval jednoho hada přinášejícího jiného léčivé byliny. Aby zabránil celé lidské rase stát se nesmrtelnou pod Asklépiovou péčí, Jupiter ho zabil bleskem ., ale později umístil svůj obraz na nebesa, aby uctil jeho dobré skutky. Ve středověké islámské astronomii ( Azophiova Uranometrie , 10. století) bylo souhvězdí známé jako Al-Ḥawwa' , "zaklínač hadů".
Aratus popisuje Ophiucha, jak nohama šlape po Scorpiovi . Toto je znázorněno v renesančních až raně novověkých hvězdných mapách , počínaje Albrechtem Dürerem v roce 1515; v některých zobrazeních (jako je zobrazení Johannese Keplera v De Stella Nova , 1606) se zdá, že Scorpius také hrozí bodnutím Serpentaria do nohy. To je v souladu s Azophim , který již zahrnoval ψ Oph a ω Oph jako "levou nohu" hada a θ Oph a ο Oph jako jeho "pravou nohu", což z Ophiucha dělá zvířetníkové souhvězdí , alespoň pokud jde o jeho nohy.Toto uspořádání bylo v pozdější literatuře považováno za symbolické a umístěno ve vztahu ke slovům, která Bůh pronesl k hadovi v zahradě Eden (Genesis 3:15).
Ophiuchus v rukopisné kopii Azophiho Uranometrie , kopie rukopisu z 18. století připraveného pro Ulugha Bega v roce 1417 (všimněte si, že stejně jako na všech předmoderních hvězdných mapách je souhvězdí zrcadlené, s Hadem Caputem vlevo a Hadem Caudou na právo).
Ophiuchus držící hada, Hada, jak je zobrazen v Urania's Mirror , sadě karet souhvězdí publikovaných v Londýně c. 1825. Nad ocasem hada je nyní zastaralé souhvězdí Býka Poniatovii , zatímco pod ním je Scutum .
Zodiac
Hlavní článek: Ophiuchus (astrologie)
Za Fantomovými hřbety je Koruna blízko, ale podle jeho hlavy je na dosah ruky hlava Ophiucha, a pak z ní můžete vysledovat samotného Ophiucha osvíceného hvězdami: tak jasně posazená pod jeho hlavou se objevují jeho lesknoucí se ramena. Dalo by se jasně označit i při půlměsíci, ale jeho ruce nejsou vůbec tak jasné; nebo slabý teče záblesk hvězd na té a oné straně. I oni však mohou být viděni, protože nejsou slabí. Oba pevně svírají hada , který obepíná Ophiuchův pas, ale on, neochvějně, s oběma nohama dobře nastavenými, pošlape obrovské monstrum, dokonce i Štíra , stojícího vzpřímeně na jeho oku a prsou. Nyní je had ovinut kolem jeho dvou rukou - trochu nad pravou rukou, ale v mnoha záhybech vysoko nad levou.
Ophiuchus je jedním ze třinácti souhvězdí, která protínají ekliptiku .Někdy bylo navrhováno jako "13. znamení zvěrokruhu ". To však zaměňuje znamení zvěrokruhu nebo astrologická znamení se souhvězdími . Znamení zvěrokruhu jsou dvanáctinásobným rozdělením ekliptiky, takže každé znamení zabírá 30° nebeské délky, což je přibližně vzdálenost, kterou Slunce urazí za měsíc, a (v západní tradici) jsou v souladu s roční období tak, že březnová rovnodennost připadá vždy na hranici mezi Rybami a Beranem. Naproti tomu souhvězdí jsou nestejné velikosti a vycházejí z pozic hvězd. Souhvězdí zvěrokruhu mají pouze volné spojení se znameními zvěrokruhu a obecně se s nimi neshodují. V západní astrologii například souhvězdí Vodnáře do značné míry odpovídá znamení Ryb. Podobně souhvězdí Ophiuchus zaujímá většinu (29. 11. - 18. 12. ) znamení Střelce (23. 11. - 21. 12.). Rozdíly jsou způsobeny skutečností, že roční období, kdy Slunce prochází polohou konkrétního souhvězdí zvěrokruhu, se v průběhu staletí pomalu měnilo (kvůli precesi rovnodenností ).Babyloňané původně vyvinuli zvěrokruh.