K2-3d
K2-3d
K2-3d , také známá jako EPIC 201367065 d , je potvrzená exoplaneta pravděpodobného typu mini-Neptun obíhající kolem červeného trpaslíka K2-3 a nejvzdálenější ze tří takových planet objevených v systému. Nachází se 137 světelných let (42 ks) od Země v souhvězdí Lva . Exoplaneta byla nalezena pomocí tranzitní metody , při které se měří efekt stmívání, který planeta způsobuje, když se kříží před svou hvězdou. Byla to první planeta v Kepler "Druhé světlo"mise získat písmeno "d" označení pro planetu. Jeho objev byl oznámen v lednu 2015.
Vlastnosti
Hmotnost, poloměr, hustota a teplota
K2-3d je super-Země nebo Mini-Neptun , což znamená, že má hmotnost a poloměr větší než Země, ale menší než mají ledoví obri Uran a Neptun . Má povrchovou teplotu 282 K (9 °C; 48 °F) a poloměr 1,6 R Země . Planeta bude pravděpodobně mini-Neptun bez pevného povrchu. I když se původně odhadovalo, že má velmi vysokou hustotu , nedávná analýza dat HARPS v roce 2018 omezila hmotnost na méně než 4 M Země se spolehlivostí 1σ. To odpovídá relativně nízké hustotě, podobné hustotě Neptunu, což naznačuje velmi velkou těkavou vrstvu a významně snižuje potenciální obyvatelnost světa.
Hostitelská hvězda
Planeta obíhá kolem hvězdy ( typu M ) červeného trpaslíka jménem K2-3 , kterou obíhají celkem tři známé planety, z nichž nejdelší oběžnou dobu má K2-3d. Hvězda má hmotnost 0,60 M a poloměr 0,56 R. Má teplotu 3896 K a je stará asi 1 miliardu let. Pro srovnání, Slunce je staré 4,6 miliardy let a jeho povrchová teplota je 5778 K.
Zdánlivá magnituda hvězdy neboli to, jak jasná se jeví z pohledu Země, je 12,168. Proto je příliš slabý na to, aby byl vidět pouhým okem.
Orbitální statistiky
K2-3d obíhá kolem své hostitelské hvězdy, která má asi 6 % svítivosti Slunce, s oběžnou dobou 44 dní a oběžným poloměrem asi 0,2krát větším než Země (ve srovnání se vzdáleností Merkuru od Slunce, což je asi 0,38 AU ).
Obyvatelnost
Planeta obíhá na okraji vnitřní (empirické) obyvatelné zóny , oblasti, kde při správných atmosférických vlastnostech a tlaku může na povrchu planety existovat kapalná voda. Je však velmi pravděpodobné, že je slapově uzamčen ke své hvězdě, přičemž jedna strana směřuje ke své hvězdě v spalujícím žáru a druhá strana je v hořké tmě. Navzdory tomu existuje oblast - terminátorová linie- kde povrchové teploty mohou být dostatečně pohodlné, aby udržely kapalnou vodu. Avšak vzhledem k tomu, že většina modelů parametrů obytné zóny umisťuje K2-3d mírně za vnitřní okraj obytné zóny, je pravděpodobné, že bude příliš horká i na linii terminátoru, a tudíž nebude vůbec obyvatelná. Navíc vysoká gravitace způsobená hustotou K2-3d by dále bránila jeho obyvatelnosti. Také tok hvězd pro planetu je abnormálně vysoký 1,4krát vyšší než u Země, což by mohlo mít za následek povrchové teploty až 400-500 K (127-227 °C; 260-440 °F) kvůli únikový skleníkový efekt .
Objev
Planeta byla spolu s dalšími dvěma známými planetami v systému K2-3 oznámena začátkem ledna 2015 v rámci prvních výsledků z druhé mise kosmické lodi Kepler . S tím to byl také první multiplanetární systém mise.