Halley's Comet

Halley's Comet

Halleyova kometa nebo Halleyova kometa , oficiálně označená jako 1P/Halley , je krátkoperiodická kometa viditelná ze Země každých 75-76 let. Halley je jediná známá krátkoperiodická kometa , která je pravidelně viditelná pouhým okem ze Země, a tedy jediná kometa pouhým okem, která se může objevit dvakrát za život člověka. Halley se naposledy objevil ve vnitřních částech Sluneční soustavy v roce 1986 a příště se objeví v polovině roku 2061.

Halleyovy periodické návraty do vnitřní Sluneční soustavy byly pozorovány a zaznamenány astronomy po celém světě přinejmenším od roku 240 př. n. l. Ale až v roce 1705 anglický astronom Edmond Halley pochopil, že tato zjevení byla znovuobjevením stejné komety. V důsledku tohoto objevu je nyní kometa pojmenována po Halleym.

Během svého zjevení v roce 1986 se Halleyova kometa stala první kometou, která byla podrobně pozorována kosmickou lodí , a poskytla první pozorovací data o struktuře jádra komety a mechanismu tvorby komy a ohonu . Tato pozorování podpořila řadu dlouhodobých hypotéz o stavbě komet, zejména model " špinavé sněhové koule" Freda Whipplea , který správně předpověděl, že Halley bude složen ze směsi těkavých ledů - jako je voda , oxid uhličitý . čpavek a prach _. Mise také poskytly údaje, které podstatně reformovaly a překonfigurovaly tyto myšlenky; nyní je například zřejmé, že povrch Halley je z velké části složen z prašných, netěkavých materiálů a že pouze malá část je ledová.

Výslovnost

Halleyova kometa se běžně vyslovuje / ˈ h æ l i / , rýmuje se s údolím , nebo / ˈ h eɪ l i / , rýmuje se s denně .Colin Ronan , jeden z autorů životopisů Edmonda Halleyho , preferoval / ˈ h ɔː l i / , rýmující se s crawly .Hláskování Halleyho jména během jeho života zahrnovalo Hailey, Haley, Hayley, Halley, Hawley a Hawly, takže jeho současná výslovnost je nejistá, ale zdá se, že současní nositelé tohoto příjmení dávají přednost verzi, která se rýmuje s "údolím".

Výpočet oběžné dráhy

Orbitální dráha Halley proti oběžným drahám planet ( animace )

Halley byla první kometa, která byla uznána jako periodická. Až do renesance byl filozofický konsensus o povaze komet, prosazovaný Aristotelem , že jde o poruchy zemské atmosféry. Tuto myšlenku vyvrátil v roce 1577 Tycho Brahe , který pomocí měření paralaxy ukázal, že komety musí ležet za Měsícem . Mnozí stále nebyli přesvědčeni, že komety obíhají kolem Slunce, a místo toho předpokládali, že musí sledovat přímé cesty Sluneční soustavou.

V roce 1687 Sir Isaac Newton publikoval svou Philosophiæ Naturalis Principia Mathematica , ve které nastínil své zákony gravitace a pohybu. Jeho práce na kometách byla rozhodně neúplná. Ačkoli měl podezření, že dvě komety, které se objevily za sebou v letech 1680 a 1681, byly stejnou kometou před a po průletu za Sluncem (později bylo zjištěno, že měl pravdu; viz Newtonova kometa ), nebyl schopen se zcela smířit. komety do jeho modelu.

Nakonec to byl Newtonův přítel, editor a vydavatel Edmond Halley , kdo ve svém Synopse of the Astronomy of Comets z roku 1705 použil nové Newtonovy zákony k výpočtu gravitačních účinků Jupiteru a Saturnu na oběžné dráhy komet. Po sestavení seznamu 24 pozorování komet vypočítal, že orbitální prvky druhé komety, která se objevila v roce 1682, byly téměř stejné jako prvky dvou komet, které se objevily v letech 1531 (pozorované Petrem Apianusem ) a 1607 ( pozoroval Johannes Kepler ). Halley tak dospěl k závěru, že všechny tři komety byly ve skutečnosti stejným objektem, který se vracel přibližně každých 76 let, což je období, které se od té doby pohybovalo mezi 74 a 79 lety. Po hrubém odhadu poruch , které kometa utrpí gravitační přitažlivostí planet, předpověděl její návrat na rok 1758. Zatímco osobně pozoroval kometu kolem perihelia v září 1682, Halley zemřel v roce 1742 před mohl pozorovat její předpokládaný návrat.

Halleyova předpověď návratu komety se ukázala jako správná, ačkoli ji viděl až 25. prosince 1758 Johann Georg Palitzsch , německý farmář a amatérský astronom. Svým perihéliem prošel až 13. března 1759, přitažlivost Jupitera a Saturnu způsobila zpoždění o 618 dní. Tento efekt vypočítal před jeho návratem (s jednoměsíční chybou do 13. dubna) tým tří francouzských matematiků Alexis Clairaut , Joseph Lalande a Nicole-Reine Lepaute . Potvrzení návratu komety bylo poprvé, kdy bylo prokázáno, že kolem Slunce obíhá něco jiného než planety. Byl to také jeden z prvních úspěšných testů newtonovské fyziky a jasná demonstrace její vysvětlovací schopnosti. Kometa byla poprvé pojmenována na Halleyovu počest francouzským astronomem Nicolasem-Louisem de Lacaillem v roce 1759.

Někteří učenci navrhli, že mezopotámští astronomové v prvním století již rozpoznali Halleyovu kometu jako periodickou. Tato teorie si všímá pasáže v Bavli Talmudu , traktátu Aggada , která odkazuje na "hvězdu, která se objeví jednou za sedmdesát let, kvůli níž se kapitáni lodí mýlí".

Výzkumníci, kteří se v roce 1981 pokoušeli vypočítat minulé oběžné dráhy Halleye numerickou integrací počínaje přesnými pozorováními v sedmnáctém a osmnáctém století, nemohli poskytnout přesné výsledky dále než v roce 837 kvůli blízkému přiblížení k Zemi v tomto roce. K omezení jejich výpočtů bylo nutné použít starověká čínská pozorování komet .

Orbita a původ

Halleyova oběžná doba se od roku 240 př. n. l. pohybovala mezi 74 a 79 lety. Jeho oběžná dráha kolem Slunce je vysoce eliptická s excentricitou dráhy 0,967 (přičemž 0 je kruh a 1 je parabolická trajektorie ). Perihelium, bod na oběžné dráze komety, když je nejblíže Slunci, je pouhých 0,6 AU .To je mezi drahami Merkuru a Venuše . Jeho aphelion neboli nejvzdálenější vzdálenost od Slunce je 35 AU (zhruba vzdálenost Pluta ). U objektu ve Sluneční soustavě je to neobvyklé, Halleyova dráha je retrográdní; obíhá kolem Slunce v opačném směru než planety, neboli ve směru hodinových ručiček shora nad severním pólem Slunce. Orbita je nakloněna o 18° k ekliptice , přičemž velká část z ní leží jižně od ekliptiky. (Protože je retrográdní, skutečný sklon je 162°.) Díky retrográdní oběžné dráze má jednu z nejvyšších rychlostí vzhledem k Zemi ze všech objektů ve Sluneční soustavě. Průjezd v roce 1910 byl při relativní rychlosti 70,56 km/s (157 838 mph nebo 254 016 km/h). Protože se jeho oběžná dráha na dvou místech přibližuje k Zemi, je Halley spojován se dvěma meteorickými rojemi : Eta Aquariids na začátku května a Orionidami.koncem října. Halley je mateřské tělo Orionidů. Pozorování provedená v době, kdy se Halley objevila v roce 1986, naznačovala, že kometa by mohla dodatečně narušit meteorický roj Eta Aquariids , i když nemusí být rodičem tohoto roje.

Orionidní meteor pocházející z Halleyovy komety proužkující oblohu pod Mléčnou dráhou a napravo od Venuše

Halley je klasifikován jako periodická nebo krátkoperiodická kometa ; jeden s oběžnou dráhou trvající 200 let nebo méně. To kontrastuje s dlouhoperiodickými kometami, jejichž oběžné dráhy trvají tisíce let. Periodické komety mají průměrný sklon k ekliptice pouhých deset stupňů a oběžnou dobu pouhých 6,5 roku, takže Halleyova dráha je atypická. Většina krátkoperiodických komet (ty s oběžnými dobami kratšími než 20 let a sklony 20-30 stupňů nebo méně) se nazývá komety Jupiterovy rodiny. Komety připomínající Halley, s oběžnými dobami mezi 20 a 200 lety a sklony od nuly do více než 90 stupňů, se nazývají komety Halleyova typu.Od roku 2015, bylo pozorováno pouze 75 komet Halleyova typu ve srovnání s 511 identifikovanými kometami z rodiny Jupiterů.

Dráhy komet Halleyova typu naznačují, že se původně jednalo o dlouhoperiodické komety, jejichž dráhy byly narušeny gravitací obřích planet a nasměrovány do vnitřní sluneční soustavy. Pokud Halley byla kdysi dlouhoperiodická kometa, pravděpodobně vznikla v Oortově oblaku, kouli kometárních těles, která má vnitřní okraj 20 000-50 000 AU . Naopak se obecně předpokládá, že komety Jupiterovy rodiny pocházejí z Kuiperova pásu, plochého disku ledových úlomků mezi 30 AU (oběžná dráha Neptuna) a 50 AU od Slunce (v rozptýleném disku ). Další místo původu pro komety typu Halley bylo navrženo v roce 2008, kdy aByl objeven transneptunský objekt s retrográdní oběžnou dráhou podobnou Halleyově, 2008 KV 42 , jehož oběžná dráha se nachází těsně mimo dráhu Uranu na dvojnásobek vzdálenosti Pluta. Může být členem nové populace malých těles Sluneční soustavy, která slouží jako zdroj komet Halleyova typu.

Halley je na své současné dráze pravděpodobně 16 000-200 000 let, i když není možné numericky integrovat její dráhu na více než pár desítek zjevení a blízké přiblížení před rokem 837 n. l. lze ověřit pouze ze zaznamenaných pozorování. Negravitační efekty mohou být zásadní; jak se Halley přibližuje ke Slunci, vyvrhuje z jeho povrchu výtrysky sublimačního plynu, které jej velmi mírně srážejí z jeho oběžné dráhy. Tyto orbitální změny způsobují zpoždění jeho perihélia v průměru o čtyři dny.

V roce 1989 provedli Boris Chirikov a Vitold Vecheslavov analýzu 46 zjevení Halleyovy komety převzatých z historických záznamů a počítačových simulací. Tyto studie ukázaly, že jeho dynamika byla chaotická a nepředvídatelná v dlouhém časovém horizontu. Halleyova předpokládaná životnost by mohla být až 10 milionů let. Tyto studie také ukázaly, že mnoho fyzikálních vlastností dynamiky Halleyovy komety lze přibližně popsat jednoduchou symplektickou mapou , známou jako Keplerova mapa . Novější práce naznačují, že Halley se během několika příštích desítek tisíc let vypaří nebo rozdělí na dvě části nebo bude vyvržen ze sluneční soustavy během několika set tisíc let. Pozorování DW Hughese naznačují, že hmotnost Halleyova jádra se za posledních 2 000 až 3 000 otáček zmenšila o 80 až 90 %.

Struktura a kompozice

Jádro Halleyovy komety, zobrazené sondou Giotto v roce 1986. Lze pozorovat tmavé zbarvení jádra a také výtrysky prachu a plynu vyrážející z jeho povrchu.

Mise Giotto a Vega poskytly planetárním vědcům první pohled na Halleyův povrch a strukturu. Jako všechny komety, jak se Halley blíží ke Slunci, její těkavé sloučeniny (ty s nízkými body varu, jako je voda , oxid uhelnatý , oxid uhličitý a další ledy ) začnou sublimovat z povrchu jeho jádra . To způsobí, že se u komety vytvoří koma neboli atmosféra o průměru až 100 000 km. Odpařováním tohoto špinavého ledu se uvolňuje prachčástice, které cestují s plynem pryč od jádra. Molekuly plynu v kómatu absorbují sluneční světlo a poté je znovu vyzařují na různých vlnových délkách, což je fenomén známý jako fluorescence , zatímco prachové částice rozptylují sluneční světlo. Oba procesy jsou zodpovědné za zviditelnění kómatu. Vzhledem k tomu, že část molekul plynu v kómatu je ionizována slunečním ultrafialovým zářením , tlak slunečního větru , proud nabitých částic emitovaných Sluncem, vytáhne ionty kómatu ven do dlouhého ohonu . který může sahat více než 100 milionů kilometrů do vesmíru.Změny v proudění slunečního větru mohou způsobit události odpojení , při kterých se ocas zcela odlomí od jádra.

Navzdory obrovské velikosti kómatu je Halleyovo jádro relativně malé: sotva 15 kilometrů dlouhé, 8 kilometrů široké a možná 8 kilometrů tlusté. Jeho tvar matně připomíná skořápku arašídů .Jeho hmotnost je relativně nízká (zhruba 2,2 × 10 14 kg) a jeho průměrná hustota je asi 0,6 g/cm 3 , což naznačuje, že je vyroben z velkého množství malých kusů, které drží pohromadě velmi volně a tvoří struktura známá jako hromada suti . Pozemní pozorování jasnosti v kómatu naznačovala, že Halleyova rotace je periodabylo asi 7,4 dne. Snímky pořízené různými kosmickými loděmi spolu s pozorováním výtrysků a granátu naznačovaly dobu 52 hodin. Vzhledem k nepravidelnému tvaru jádra bude Halleyova rotace pravděpodobně složitá. Přestože během průletových misí bylo detailně zobrazeno pouze 25 % Halleyova povrchu, snímky odhalily extrémně různorodou topografii s kopci, horami, hřebeny, prohlubněmi a alespoň jedním kráterem.

Halley je nejaktivnější ze všech periodických komet, přičemž další, jako je kometa Encke a kometa Holmes , jsou o jeden nebo dva řády méně aktivní. Jeho denní strana (strana obrácená ke Slunci) je daleko aktivnější než strana noční. Pozorování kosmické sondy ukázala, že plyny vyvržené z jádra tvořily 80 % vodní páry, 17 % oxidu uhelnatého a 3-4 % oxidu uhličitého se stopami uhlovodíků , ačkoli novější zdroje uvádějí hodnotu 10 % pro oxid uhelnatý a obsahují také stopy metanu a čpavku . Bylo zjištěno, že prachové částice jsou především směsí sloučenin uhlík-vodík-kyslík-dusík (CHON) běžných ve vnější sluneční soustavě a silikáty, jaké se nacházejí v pozemských horninách. Velikost prachových částic se zmenšila až na limity detekce (~0,001 µm). Poměr deuteria k vodíku ve vodě uvolňované Halleyem byl zpočátku považován za podobný tomu, který byl nalezen ve vodě zemského oceánu, což naznačuje, že komety Halleyova typu mohly dodávat vodu na Zemi v dávné minulosti. Následná pozorování ukázala, že Halleyův poměr deuteria je mnohem vyšší než poměr nalezený v pozemských oceánech, takže takové komety jsou nepravděpodobnými zdroji zemské vody.

Giotto poskytl první důkaz na podporu hypotézy Freda Whipplea o " špinavé sněhové kouli " pro konstrukci komety; Whipple předpokládal, že komety jsou ledové objekty ohřívané Sluncem, když se přibližují k vnitřní Sluneční soustavě, což způsobuje sublimaci ledu na jejich povrchu (přímou změnu z pevné látky na plyn) a výtrysky těkavého materiálu, které vybuchují směrem ven a vytvářejí kómu. Giotto ukázal, že tento model byl v zásadě správný, i když s úpravami. Halleyovo albedo je například asi 4 %, což znamená, že odráží pouze 4 % slunečního světla, které na něj dopadá; o tom, co by člověk očekával od uhlí. Navzdory tomu, že se pozorovatelům na Zemi jeví Halleyova kometa jako zářivě bílá, je ve skutečnosti černočerná. Teplota povrchu vypařujícího se "špinavého ledu" se pohybuje od 170 K (-103 °C) při vyšším albedu do 220 K (-53 °C) při nízkém albedu; Vega 1 zjistila, že Halleyova povrchová teplota je v rozmezí 300-400 K (27-127 °C). To naznačovalo, že pouze 10 % Halleyova povrchu bylo aktivních a že jeho velké části byly pokryty vrstvou tmavého prachu, který zadržoval teplo.Tato pozorování společně naznačovala, že Halley byl ve skutečnosti převážně složen z netěkavých materiálů, a tak se více podobal "sněžné kouli" než "špinavé sněhové kouli".

Historie

Před 1066

Pozorování Halleyovy komety, zaznamenané klínovým písmem na hliněné tabulce mezi 22. a 28. zářím 164 př. n. l., Babylon , Irák. Britské muzeum
( BM 41462 Archivováno 19. dubna 2021 na Wayback Machine )

Halley může být zaznamenán již v roce 467 př. n. l., ale to není jisté. Kometa byla zaznamenána ve starověkém Řecku mezi 468 a 466 př.nl; jeho načasování, umístění, trvání a související meteorický roj naznačují, že to byl Halley. Podle Plinia Staršího spadl téhož roku meteorit ve městě Aegospotami v Thrákii . Popsal to jako hnědé barvy a velikosti vozového nákladu. Čínští kronikáři zmiňují v tomto roce také kometu.

Zpráva o Halleyově kometě od čínských astronomů v roce 240 př. n. l. ( Shiji )

První jistý výskyt Halleyovy komety v historickém záznamu je popis z roku 240 př. n. l. v čínské kronice Records of the Grand Historian neboli Shiji , který popisuje kometu, která se objevila na východě a pohybovala se na sever. Jediný dochovaný záznam o zjevení z roku 164 př. n. l. se nachází na dvou fragmentárních babylonských tabulkách, které nyní vlastní Britské muzeum.

Zjevení z roku 87 př. n. l. bylo zaznamenáno v babylonských tabulkách, které uvádějí, že kometa byla viděna "den za dnem" po dobu jednoho měsíce. Tento vzhled si lze připomenout na vyobrazení Tigrana Velikého , arménského krále, který je na mincích vyobrazen s korunou, na níž je podle Vahe Gurzadyan a R. Vardanyan "hvězda se zakřiveným ocasem [která] může představují průchod Halleyovy komety v roce 87 před naším letopočtem." Gurzadyan a Vardanyan argumentují, že "Tigranes mohl vidět Halleyovu kometu, když procházela nejblíže Slunci 6. srpna v roce 87 př. n. l.", protože kometa by byla "nejzaznamenatelnější událostí"; pro staré Armény to mohlo ohlašovat novou éru skvělého krále králů.

Zjevení z roku 12 př. n. l. bylo zaznamenáno v Knize Han čínskými astronomy z dynastie Han, kteří jej sledovali od srpna do října. Proletěla ve vzdálenosti 0,16 AU od Země. Podle římského historika Cassia Dia se nad Římem na několik dní objevila kometa, která předznamenala smrt Marca Vipsania Agrippy v tom roce.Halleyho výskyt v roce 12 př. n. l., jen několik let vzdálený od konvenčně stanoveného data narození Ježíše Krista , vedlo některé teology a astronomy k domněnce, že by to mohlo vysvětlit biblický příběhBetlémská hvězda . Existují další vysvětlení tohoto jevu, jako jsou planetární konjunkce , a existují také záznamy o dalších kometách, které se objevily blíže k datu Ježíšova narození.

Pokud, jak bylo navrženo, odkaz v Talmud Horayot na "hvězdu, která se objeví jednou za sedmdesát let, kvůli níž se kapitáni lodí mýlí" (viz výše ) odkazuje na Halleyovu kometu, může to být odkaz na vzhled v roce 66 n. l., protože tato pasáž je připisována rabimu Jehošuovi ben Hananiahovi a toto zjevení bylo jediné, které se odehrálo za života Jehošuy ben Hananiahova.

Zjevení v roce 141 našeho letopočtu bylo zaznamenáno v čínských kronikách. Bylo také zaznamenáno v tamilském díle Purananuru v souvislosti se smrtí jihoindického krále Chera Yanaikatchai Mantarana Cheral Irumporai .

Přiblížení 374 AD a 607 se každý dostal do vzdálenosti 0,09 AU od Země. Zjevení z roku 451 n. l. mělo být předzvěstí porážky Attily Huna v bitvě u Chalons .Zjevení v roce 684 n. l. bylo zaznamenáno v Evropě v jednom ze zdrojů, které použil kompilátor Norimberských kronik z roku 1493 , který obsahuje obraz 8 století po události. Čínské záznamy ji také uvádějí jako "hvězdu koštěte". V roce 837 mohla Halleyova kometa prolétnout až 0,03 AU (3,2 milionu mil; 5,1 milionu kilometrů) od Země , což je zdaleka její největší přiblížení. Jeho ocas mohl být natažený o 60 stupňů po obloze. Zaznamenali jej astronomové v Číně, Japonsku, Německu, Byzantské říši a na Středním východě; Císař Ludvík Pobožný pozoroval toto zjevení a oddal se modlitbě a pokání, protože se obával, že "tímto způsobem bude oznámena změna v říši a smrt prince".V roce 912 je Halley zaznamenán v Annals of Ulster , kde se uvádí "Temný a deštivý rok. Objevila se kometa."

1066

Halleyova kometa v roce 1066 zobrazená v tapisérii z Bayeux Halleyova kometa viděná z Londýna 6. května 1066 simulovaná Stellarium . Viditelný je také Měsíc, Mars, Jupiter a Saturn.

V roce 1066 byla kometa spatřena v Anglii a byla považována za předzvěst : později toho roku Harold II. z Anglie zemřel v bitvě u Hastingsu a Vilém Dobyvatel si nárokoval trůn. Kometa je zastoupena na tapisérii Bayeux a v titulcích je popsána jako hvězda. Přežívající zprávy z tohoto období popisují, že se zdá být čtyřikrát větší než Venuše a září světlem rovným čtvrtině světla Měsíce . Halley se v té době dostal do vzdálenosti 0,10 AU od Země.

Tento vzhled komety je také zaznamenán v Anglosaské kronice . Eilmer z Malmesbury mohl vidět Halley v roce 989 a 1066, jak zaznamenal William z Malmesbury :

"Nedlouho poté se objevila kometa, předzvěstující (říkají) změnu vlád, a táhla své dlouhé planoucí vlasy prázdnou oblohou: o čemž se tradovalo krásné rčení mnicha z našeho kláštera zvaného Æthelmær. pohled na lesknoucí se hvězdu: "Přišel jsi, že?", řekl. "Přišel jsi, jsi zdrojem slz pro mnoho matek. Je to dlouho, co jsem tě viděl; ale jak tě vidím teď, jsou mnohem hroznější, protože tě vidím ohánět se pádem mé země."

Irské Annals of the Four Masters zaznamenaly kometu jako "hvězdu [která] se objevila sedmého květnového kalendáře , v úterý po Malých Velikonocích, než jejíž světlo jas nebo světlo Měsíce nebylo větší; a byla viditelný pro všechny tímto způsobem až do konce čtyř nocí." [75] Domorodí Američané z Chaco v Novém Mexiku možná zaznamenali zjevení 1066 ve svých petroglyfech.

Italo-byzantská kronika Lupus the Protospatharios uvádí, že v roce 1067 se na obloze objevila "kometa-hvězda" (kronika je chybná, protože k události došlo v roce 1066 a Robert tím myslí Williama).

Císař Constantine Ducas zemřel v měsíci květnu a jeho syn Michael obdržel říši. A v tomto roce se objevila hvězda komety a normanský hrabě Robert[sic] svedl bitvu s Haroldem, anglickým králem, a Robert zvítězil a stal se králem nad anglickým lidem.

1145-1378

Klanění tří králů (cca 1305) od Giotta, který údajně modeloval betlémskou hvězdu na Halley, která byla spatřena 4 roky před tímto obrazem.

Zjevení z roku 1145 zaznamenal mnich Eadwine. Zjevení z roku 1986 vykazovalo vějířovitý ocas podobný Eadwinově kresbě. Někteří tvrdí, že Čingischán byl inspirován k obrácení svých výbojů směrem k Evropě zjevením v roce 1222. Zjevení z roku 1301 mohl vidět umělec Giotto di Bondone , který znázornil Betlémskou hvězdu jako ohnivě zbarvenou kometu v sekci Narození Páně v cyklu Kaple Arena , dokončeném v roce 1305. Jeho podoba z roku 1378 je zaznamenané v Annales Mediolanenses i ve východoasijských zdrojích.

1456

V roce 1456, v roce Halleyova dalšího zjevení, Osmanská říše napadla Uherské království , což vyvrcholilo obléháním Bělehradu v červenci téhož roku. V papežské bule nařídil papež Callixtus III zvláštní modlitby za ochranu města. V roce 1470 humanistický učenec Bartolomeo Platina ve svém Životě papežů napsal , že

Poté, co se na několik dní objevila chlupatá a ohnivá hvězda, matematici prohlásili, že bude následovat hrozný mor, drahota a nějaké velké neštěstí. Kalixt, aby odvrátil Boží hněv, nařídil prosby, že pokud lidstvu hrozí zlo, vše obrátí proti Turkům, nepřátelům křesťanského jména. Stejně tak nařídil, aby Bůh nepřetržitou prosbou pohnul, aby zvony vydaly upozornění, aby v poledne svolali věřící, aby svými modlitbami pomohli těm, kteří bojovali s Turky.

1456 kometa ve zvěrokruhu

Platinův účet není v oficiálních záznamech zmíněn. V 18. století jeden Francouz tento příběh v hněvu na církev dále přikrášlil tvrzením, že papež "exkomunikoval" kometu, ačkoli tento příběh byl s největší pravděpodobností jeho vlastním vynálezem.

Halleyovo zjevení z roku 1456 bylo také svědkem v Kašmíru a velmi podrobně znázorněno Śrīvarou, sanskrtským básníkem a životopiscem kašmírských sultánů. Zjevení četl jako kometární předzvěst zkázy předznamenávající bezprostřední pád sultána Zayna al-Abidina (1418/1420-1470).

Poté, co byl Zara Yaqob , etiopský císař v letech 1434 až 1468 svědkem jasného světla na obloze, které většina historiků označila za Halleyovu kometu, založil město Debre Berhan (tr. město světla) a učinil z něj své hlavní město po zbytek roku. jeho vlády.

1531-1759

Stále více se mi potvrzuje, že jsme tu kometu viděli už třikrát, od roku 1531

Halley, 1695

Halleyovy periodické návraty byly od 16. století předmětem vědeckého zkoumání. Tři zjevení z let 1531 až 1682 zaznamenal Edmond Halley, což mu umožnilo předpovědět, že se vrátí. Jeden klíčový průlom nastal, když Halley mluvil s Newtonem o jeho představách o zákonech pohybu. Newton také pomohl Halleymu získat Flamsteedova data o zjevení z roku 1682. Studiem údajů o kometách z let 1531, 1607 a 1682 dospěl k závěru, že se jedná o stejnou kometu, a svá zjištění předložil v roce 1696.

Jednou z obtíží bylo zohlednění změn v oběžné době komety, která byla mezi lety 1531 a 1607 o více než rok delší než mezi lety 1607 a 1682. Newton měl teorii, že taková zpoždění byla způsobena gravitací jiných komet, ale Halley zjistili, že Jupiter a Saturn způsobí příslušná zpoždění. V desetiletích, která následovala, by se pracovalo na jemnější matematice, pozoruhodná Pařížskou observatoří; práce na Halleyovi také podpořila Newtonova a Keplerova pravidla pro nebeské pohyby. (Viz také #Výpočet oběžné dráhy )

Ilustrace předchozích vystoupení komety v časopise Popular Science Monthly
z ledna 1910

1682 1759 1835

1835

Akvarel z roku 1835 zobrazující pozorování zjevení z roku 1835

Na observatoři Markree v Irsku použil EJ Cooper k nakreslení Halleyovy komety v roce 1835 čočkový dalekohled Cauchoix of Paris s aperturou 340 milimetrů (13,3 palce).

Kometu také načrtl FW Bessel. Proudy páry pozorované během zjevení komety v roce 1835 přiměly astronoma Friedricha Wilhelma Bessela k návrhu, že síly výtrysku vypařujícího se materiálu by mohly být dostatečně velké na to, aby významně změnily dráhu komety.

Rozhovor v roce 1910 s někým, kdo byl v době zjevení v roce 1835 teenager, řekl toto:

Když byla kometa poprvé spatřena, objevila se na západní obloze, její hlava na severu a ocas na jihu, zhruba vodorovně a značně nad obzorem a poměrně daleko na jih od Slunce. Bylo to jasně vidět každý den přímo po západu slunce a bylo to vidět po dlouhou dobu, možná měsíc...

Dále popisují ohon komety jako širší a ne tak dlouhý jako kometa z roku 1843, které byli také svědky.

Slavní astronomové z celého světa prováděli pozorování od srpna 1835, včetně Struveho na observatoři Dorpat a sira Johna Herschela, který prováděl pozorování z Mysu Dobré naděje. Ve Spojených státech byla provedena teleskopická pozorování z Yale College . Nová pozorování pomohla potvrdit rané výskyty této komety včetně jejích zjevení v letech 1456 a 1378.

Na Yale College v Connecticutu byla kometa poprvé hlášena 31. srpna 1835 astronomy D. Olmsteadem a E. Loomisem. V Kanadě byly podávány zprávy z Newfoundlandu a také Quebecu. Zprávy přicházely ze všech koutů později v roce 1835 a často se o nich psalo v novinách této doby v Kanadě.

Několik zpráv o zjevení z roku 1835 bylo provedeno pozorovateli, kteří přežili až do návratu v roce 1910, kdy zvýšený zájem o kometu vedl k tomu, že byli dotazováni.

O astrofotografii se vědělo až v roce 1839, protože fotografie byla vynalezena ještě ve 30. letech 19. století, což bylo příliš pozdě na vyfotografování zjevení 1P/Halleyho v roce 1835.

Čas do Halleyova návratu v roce 1910 by byl pouze 74,42 let, což je jedno z nejkratších známých období jeho návratu, které se počítá až na 79 let kvůli účinkům planet.

Na pařížské observatoři Halleyova kometa 1835 pozoroval zjevení Lereboursovým dalekohledem s aperturou 24,4 cm (9,6 palce) astronom François Arago . Arago zaznamenal polimetrická pozorování Halleye a navrhl, že ocas může být sluneční světlo odrážející se od řídce rozmístěného materiálu; dříve provedl podobná pozorování komety Tralles z roku 1819.

1910

Fotografie Halleyovy komety pořízená během jejího přiblížení v roce 1910 Halley v dubnu 1910 ze stanice Harvard's Southern Hemisphere Station, pořízená 8palcovým Bacheovým dubletem Infografika z ledna 1910 časopisu Popular Science Monthly , ukazující, jak Halleyův ohon směřuje od Slunce, když prochází vnitřní sluneční soustavou

Přiblížení z roku 1910, které se objevilo pouhým okem kolem 10. dubna a 20. dubna se dostalo do perihélia, bylo pozoruhodné z několika důvodů: bylo to první přiblížení, při kterém existují fotografie, a první přiblížení pomocí spektroskopie . data byla získána. Kromě toho se kometa přiblížila relativně blízko na 0,15 AU, což z ní činí velkolepý pohled. Ve skutečnosti 19. května Země skutečně prošla ohonem komety. Jednou z látek objevených v ocasu spektroskopickou analýzou byl toxický plyn kyanogen , který vedl astronoma Camille Flammariontvrdit, že když Země projde ohonem, plyn "impregnuje atmosféru a možná uhasí veškerý život na planetě". Jeho prohlášení vedlo k panickému nákupu plynových masek a šarlatánských "antikometových pilulek" a "antikometových deštníků" veřejností. Ve skutečnosti, jak rychle poukázali jiní astronomové, je plyn tak rozptýlený, že svět neutrpěl žádné škodlivé účinky průchodu ohonem.

Kometa se přidala k nepokojům v Číně v předvečer Xinhai revoluce , která ukončila poslední dynastii v roce 1911. Jak zaznamenal James Hutson, v té době misionář v provincii Sichuan,

Lidé věří, že to naznačuje neštěstí, jako je válka, oheň, mor a změna dynastie. Na některých místech v určité dny byly dveře půl dne neotevřené, nenosila se žádná voda a mnozí ji ani nepili, protože se proslýchalo, že z komety se na Zemi valí morové páry."

Návštěva z roku 1910 je také zaznamenána jako společník na cestách Hedleyho Churchwarda , prvního známého anglického muslima, který vykonal pouť Haj do Mekky . Jeho vysvětlení jeho vědecké předvídatelnosti se však ve Svatém městě nesetkalo s přízní.

Kometa byla také úrodnou půdou pro podvody. Jeden, který se dostal do velkých novin, tvrdil, že posvátní následovníci, údajná náboženská skupina z Oklahomy, se pokusila obětovat pannu, aby odvrátila hrozící katastrofu, ale byli zastaveni policií.

Americký satirik a spisovatel Mark Twain se narodil 30. listopadu 1835, přesně dva týdny po perihéliu komety . Ve své autobiografii, vydané v roce 1909, řekl:

Přišel jsem s Halleyovou kometou v roce 1835. Příští rok přijde znovu a očekávám, že s ní vyrazím. Bude to největší zklamání mého života, pokud nevyrazím s Halleyho kometou. Všemohoucí bezpochyby řekl: "Nyní jsou tito dva nezodpovědní blázni; přišli spolu, musí spolu vyjít."

Twain zemřel 21. dubna 1910, den po následném perihéliu komety. Fantasy film Dobrodružství Marka Twaina z roku 1985 byl inspirován citací.

Halleyovo zjevení z roku 1910 se liší od Velké denní komety z roku 1910 , která předčila Halley v lesku a byla skutečně viditelná za bílého dne na krátkou dobu, přibližně čtyři měsíce předtím, než se Halley objevil.

1986

Halleyova kometa v roce 1986 1986 aršík SSSR s Edmondem Halleym, kometou Halley, Vega 1, Vega 2, Giotto, Suisei (Planet-A) Denní pohyb po obloze během průletu Halleyovy komety v roce 1986 Animace oběžné dráhy 1P/Halley - zjevení z roku 1986 1P/Halley Země slunce

Zjevení Halleyovy komety v roce 1986 bylo nejméně příznivé v historii. V únoru 1986 byly kometa a Země na opačných stranách Slunce, což pro pozorovatele Země vytvořilo nejhorší možné pozorovací podmínky za posledních 2000 let.Halleyovo nejbližší přiblížení bylo 0,42 AU. Navíc zvýšené světelné znečištění z urbanizace způsobilo, že mnoho lidí selhalo při pokusech vidět kometu. S pomocí dalekohledu bylo pozorování z oblastí mimo města úspěšnější. Kometa se dále jevila nejjasnější, když byla v březnu a dubnu 1986 ze severní polokoule téměř neviditelná, s nejlepšími příležitostmi, kdy lze kometu za úsvitu a soumraku spatřit blízko obzoru, pokud není zakryta mraky.

Přiblížení komety poprvé detekovali astronomové David C. Jewitt a G. Edward Danielson 16. října 1982 pomocí 5,1 m dalekohledu Hale na Mount Palomar a CCD kamery.

První vizuální pozorování komety při jejím návratu v roce 1986 provedl amatérský astronom Stephen James O'Meara 24. ledna 1985. O'Meara použil podomácku vyrobený 610-milimetrový (24 palců) dalekohled na vrcholu Mauna Kea . detekovat kometu o velikosti 19,6. První, kdo pozoroval Halleyovu kometu pouhým okem během jejího zjevení v roce 1986, byli Stephen Edberg (v té době sloužil jako koordinátor amatérských pozorování v NASA Jet Propulsion Laboratory ) a Charles Morris dne 8. listopadu 1985.

Přestože retrográdní dráha komety a její vysoký sklon znesnadňovaly vyslat k ní kosmickou sondu , zjevení v roce 1986 poskytlo vědcům příležitost kometu pozorně prozkoumat a bylo k tomu vypuštěno několik sond. Sovětská sonda Vega 1 začala vracet snímky Halley 4. března 1986, pořídila vůbec první snímek jejího jádra a 6. března provedla průlet. Následovala ji sonda Vega 2 , která proletěla 9. března. 14. března provedla kosmická sonda Giotto , vypuštěná Evropskou kosmickou agenturou , nejbližší průlet kolem jádra komety. Existovaly také dvě japonské sondy,Suisei a Sakigake . Neoficiálně se četné sondy staly známými jako Halley Armada .

Na základě dat získaných největším ultrafialovým vesmírným dalekohledem té doby Astron během pozorování Halleyovy komety v prosinci 1985 skupina sovětských vědců vyvinula model komy komety . Kometa byla také pozorována z vesmíru pomocí International Cometary Explorer (ICE). Sonda, původně pojmenovaná International Sun-Earth Explorer 3, byla přejmenována a uvolněna z polohy L 1 Lagrangian bodu na oběžné dráze Země, aby mohla zachytit komety 21P/Giacobini-Zinner a Halley. ICE letěl asi 40,2 milionů km (25 milionů mi) od Halleyovy komety dne 28. března 1986.

Dvě mise raketoplánů - STS-51-L a STS-61-E - byly naplánovány k pozorování Halleyovy komety z nízké oběžné dráhy Země . Mise STS-51-L nesla satelit Shuttle-Pointed Tool for Astronomy (SPARTAN-203), nazývaný také Halley's Comet Experiment Deployable (HCED). Nešťastnou misi ukončila katastrofa Challengeru . STS-61-E plánovaná na březen 1986 byla mise Kolumbie nesoucí platformu ASTRO-1 ke studiu komety. Kvůli pozastavení amerického programu vesmírných letů lidí po Challengeruexploze, mise byla zrušena a ASTRO-1 by létal až koncem roku 1990 na STS-35 .

Po roce 1986

Halleyova kometa pozorována v roce 2003 ve vzdálenosti 28 AU od Slunce

Dne 12. února 1991 ve vzdálenosti 14,4 AU (2,15 × 10 9 km) od Slunce Halley ukázal výbuch, který trval několik měsíců a uvolnil oblak prachu o průměru 300 000 km (190 000 mi). Výbuch pravděpodobně začal v prosinci 1990 a poté kometa zjasnila z magnitudy 24,3 na 18,9 magnitudy. Halley byl naposledy pozorován v roce 2003 třemi velmi velkými dalekohledy v Paranalu v Chile, kdy Halleyho magnituda byla 28,2. Dalekohledy pozorovaly Halley, nejslabší a nejvzdálenější kometu, jaká kdy byla zobrazena, aby ověřily metodu pro nalezení velmi slabých transneptunských objektů .Astronomové jsou nyní schopni pozorovat kometu v kterémkoli bodě její oběžné dráhy.

V prosinci 2023 se předpokládá, že Halleyova kometa dosáhne nejvzdálenějšího bodu své oběžné dráhy od Slunce.

2061

Animace oběžné dráhy 1P/Halley - zjevení 2061
Slunce

    Venuše Země Jupiter 1P/Halley

    Příští perihélium Halleyovy komety je 28. července 2061, kdy bude pro pozorování umístěno lépe než během zjevení v letech 1985-1986, protože bude na stejné straně Slunce jako Země. Očekává se, že bude mít zdánlivou velikost -0,3 ve srovnání s pouhými +2,1 pro zjevení v roce 1986. Bylo spočítáno, že 9. září 2060 Halley projde ve vzdálenosti 0,98 AU (147 000 000 km) od Jupiteru a poté 20. srpna 2061 projde ve vzdálenosti 0,0543 AU (8 120 000 km) od Venuše.

    2134

    V roce 2134 se očekává, že Halley proletí ve vzdálenosti 0,09 AU (13 000 000 km) od Země. Očekává se, že jeho zdánlivá velikost bude -2,0.

    Zjevení

    Halleyovy výpočty umožnily najít dřívější výskyty komety v historických záznamech. Následující tabulka uvádí astronomická označení pro každé zjevení Halleyovy komety z roku 240 př. n. l., což je nejstarší zdokumentované rozsáhlé pozorování. Například "1P/1982 U1, 1986 III, 1982i" naznačuje, že pro perihélium v ​​roce 1986 byla Halley první známou periodickou kometou (označenou 1P) a toto zjevení bylo poprvé spatřeno za půl měsíce. U (druhá polovina října) v roce 1982 (udání 1P/1982 U1); byla to třetí kometa za perihéliem v roce 1986 (1986 III); a byla to devátá kometa spatřená v roce 1982 ( provizorní označení1982i). Jsou zobrazena data perihélia každého zjevení. Data perihélia vzdálenější od současnosti jsou přibližná, hlavně kvůli nejistotám v modelování negravitačních efektů. Data perihélia 1531 a starší jsou v juliánském kalendáři , zatímco data perihélia 1607 a později jsou v gregoriánském kalendáři .

    Halleyova kometa je viditelná ze Země každých 74-79 let.

    Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky