Delta Cephei

Delta Cephei

Delta Cephei (δ Cep, δ Cephei) je Bayerovo označení pro čtyřnásobný hvězdný systém který se nachází přibližně 887 světelných let daleko v severním cirkumpolárním souhvězdí Cepheus , král. V této vzdálenosti je vizuální velikost hvězdy snížena o 0,23 v důsledku zániku způsobeného plynem a prachem podél linie pohledu. Jedná se o prototyp proměnných hvězd cefeid, které procházejí periodickými změnami ve svítivosti.

Objev

Obrázek Delta Cephei, uprostřed

Delta Cephei byla objevena jako proměnná Johnem Goodrickem během roku 1784. Popisuje své první pozorování 19. října 1784, po kterém následovala pravidelná série pozorování většinu nocí až do 28. prosince. Další pozorování byla provedena během první poloviny roku 1785, variabilita byla popsána v dopise z 28. června 1785 a formálně zveřejněna 1. ledna 1786. Jednalo se o druhou proměnnou hvězdu tohoto typu, přičemž eta Aquilae byla objevena jen o několik týdnů dříve, 10. září 1784.

Vlastnosti

Delta Cephei je prototypem třídy proměnných hvězd třídy Cepheid a patří mezi nejbližší hvězdy tohoto typu proměnné ke Slunci , přičemž blíže je pouze Polárka . Jeho proměnlivost je způsobena pravidelnými pulzacemi ve vnějších vrstvách hvězdy. Mění se od magnitudy 3,48 do 4,37 a její hvězdná klasifikace se také liší, od přibližně F5 do G3. Doba pulsace je 5,366249 dnů, přičemž vzestup na maximum nastává rychleji než následný pokles na minimum.

Fázově složené světelné křivky UBVRI Delta Cephei ukazující velikost versus fáze pulsace.

Protože perioda této třídy proměnné je závislá na svítivosti hvězdy, má Delta Cephei zvláštní význam jako kalibrátor pro vztah perioda-svítivost , protože její vzdálenost je nyní jedna z nejpřesněji stanovených pro cefeidy. Tato přesnost je částečně způsobena příslušností k hvězdokupě a dostupností přesných paralax Hubble Space Telescope / Hipparcos . V roce 2002 byl tedy Hubbleův vesmírný dalekohled použit k určení vzdálenosti k Delta Cephei v mezích 4% chyby : 273 parseků (890 světelných let ). Opakovaná analýza dat Hipparcos však zjistila větší paralaxu než dříve, což vedlo ke kratší vzdálenosti 244 ± 10 pc , což odpovídá 800 světelným rokům.

Hermesova křivka radiální rychlosti Delta Cephei A. Posun mezi body stejné barvy je způsoben spektroskopickým společníkem Delta Cephei B.

Měření radiální rychlosti Delty Cephei odhalilo přítomnost malé spektroskopické doprovodné hvězdy na 6leté oběžné dráze kolem Delty Cephei A. Hmotnost tohoto společníka je asi jedna desetina hmotnosti Delta Cephei a obě se dostaly do do 2 astronomických jednotek při průchodu pericentrem . Přítomnost tohoto společníka bude muset být vzata v úvahu, když Gaia měří paralaxu (vzdálenost) Delta Cephei . Vnější vizuální společník Delta Cephei C (HD 213307) může být také spektroskopická a astrometrická dvojhvězda.

Předpokládá se, že hvězdy tohoto typu se tvoří s hmotností 3-12krát větší než Slunce a poté prošly hlavní posloupností jako hvězdy typu B. S vodíkem spotřebovaným v oblasti jejich jádra nyní tyto nestabilní hvězdy procházejí pozdějšími fázemi jaderného hoření. Odhadovaná hmotnost Delta Cephei, jak je odvozena z barevného indexu , je 4,5 ± 0,3krát větší než hmotnost Slunce. Pro srovnání, hmotnost odvozená z evolučních modelů je 5,0 - 5,25 násobek hmotnosti Slunce. V této fázi jejího vývoje se vnější vrstvy hvězdy roztáhly v průměru na 44,5násobek obvodu Slunce

Ukloňte se kolem Delta Cephei

Delta Cephei vyzařuje z vnější atmosféry přibližně 2 000násobek svítivosti Slunce . To vytváří silný hvězdný vítr , který v kombinaci s pulsacemi a otřesy v atmosféře hvězdy vyvrhuje hmotu rychlostí (1,0 ± 0,8) × 10 −6 hmotností Slunce za rok nebo ekvivalentem hmotnost Slunce zhruba každý milion let. Tato hmota proudí směrem ven rychlostí asi 35 km s −1 . Výsledkem tohoto vypuzeného plynu je vytvoření mlhoviny o průměru asi 1 parsek, se středem v Delta Cephei a obsahující 0,07-0,21 slunečních hmotností neutrálního vodíku . Šok z lukuse tvoří tam, kde se hvězdný vítr sráží s okolním mezihvězdným prostředím.

Zvláštní rychlost Delta Cephei je 13,5 ± 2,9 km s −1vzhledem k jejím sousedům. Je to podezřelý člen hvězdokupy Cep OB6 , a proto může být přibližně ve stejném věku jako hvězdokupa: přibližně 79 milionů let.V úhlové vzdálenosti 40 obloukových sekund od Delta Cephei je 7,5 magnitudová doprovodná hvězda s identifikátorem HD 213307, nazývaná složka C v katalozích více hvězd, která je viditelná v malých dalekohledech. HD 213307 sám o sobě je binární hvězdný systém s kombinovanou hvězdnou klasifikací B7-8 III-IV. Ohřívá hmotu
vyvrhovanou hvězdným větrem Delta Cephei, což způsobuje, že okolní cirkumstelární materiál vyzařuje infračervené záření. 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky