AA Tauri
AA Tauri
AA Tauri je mladá proměnná hvězda v rovníkovém souhvězdí Býka , která se nachází v oblasti tvorby hvězd Taurus-Auriga . Je příliš slabý na to, aby jej bylo možné vidět pouhým okem, má zjevnou vizuální velikost , která se pohybuje od 12,2 do 16,1. Hvězda se nachází přibližně 447 světelných let daleko od Slunce na základě paralaxy a je unášena dále s radiální rychlostí +17 km/s.
Hvězdná klasifikace tohoto objektu je K7Ve, odpovídá hvězdě hlavní posloupnosti typu K , která vykazuje emisní rysy. Jde o eruptivní proměnnou typu T Tauri s odhadovaným stářím 2,4 milionu let. Objekt má 76 % hmotnosti Slunce , 181 % poloměru Slunce a otáčí se projektovanou rotační rychlostí 13 km/s. AA Tauri vyzařuje 80 % svítivosti Slunce při efektivní teplotě 4 060 K.
Variabilita
AA Tauri vykazuje variace jasnosti o jednu až dvě magnitudy během 8,2 dne. Jas byl popsán jako "zhruba konstantní, přerušovaný kvazicyklickými epizodami slábnutí". Periodické variace jsou připisovány zatmění hvězdy zkrouceným prachovým diskem kolem ní.
V roce 2011 AA Tauri zesláblo asi o dvě magnitudy a od té doby zůstalo na slabší úrovni. Hvězda také výrazně zčervenala . Osmidenní variace pokračují, s maximální jasností nyní kolem 14. magnitudy a 16.5 v nejslabší magnitudě. Předpokládá se, že hlavní příčinou tohoto šera je deformace akrečního disku , který se nachází ve vzdálenosti 7,7 AU nebo více od středu a který byl přiveden do zorného pole jeho eliptickým pohybem kolem centrální hvězdy.
Možný planetární systém
Ve své práci z roku 2003 Grinin et al. vyvolejte možnou přítomnost subhvězdného objektu, abyste vysvětlili zvláštní a periodická zatmění, ke kterým dochází u mladé hvězdy každých 8,3 dne. Odvozují hmotnost 20násobku hmotnosti Jupiteru pro zneklidňující objekt a orbitální vzdálenost 0,08 astronomických jednotek . Pozdější studie nenalezly žádné důkazy pro planetu, místo toho našly více prstenců s akrečními proudy mezi nimi.